Vitamín B8 - kde se nachází, předávkování, nedostatek, účinky

Velikost textu: A A A

Vitamín B8 - kde se nachází, předávkování, nedostatek, účinky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Další vitamín ze skupiny B-komplexu jinak přezdívaný jako insitol. A jak už víme, jelikož se jedná o vitamín skupiny B, i on je rozpustný ve vodě a hraje velice důležitou roli v membránách buněk. Člověk si jej umí v těle vytvořit sám a další část přijímá ve stravě.

Účinky vitamínu B8

Vitamín B8 má blahodárné účinky při léčbě několika onemocnění i při prevenci jejich vzniku. Jak už bylo zmíněno, je velice důležitý, bavíme-li se o buňkách. Jeho dávkování je tedy směrodatné pro správný vývoj a fungování míšních buněk. Dále reguluje hladinu cholesterolu nejen v krvi, ale také v játrech, u mužů je nezbytný pro reprodukci spermií a jejich vlasy chrání před vypadáváním. U žen zase uchovává plodnost a celkově je velice příznivý pro spánek, dobré trávení a krevní oběh, naše pokožka je zdravá a stejně tak i kostní dřeň.

Projevy nedostatku vitamínu B8

Pokud jsme se seznámili s jeho účinky na naše zdraví a jak, v které oblasti dokáže působit, je jasné, kde se jeho nedostatek projeví nejdříve. Můžeme se strachovat o kvalitu našeho spánku, od čeho se odvíjí stres a snížená obranyschopnost. Naši pokožku může přepadnout kožní vyrážka a dokonce i vypadávání vlasů. Pokud budete mít pocit, že se zhoršil i váš zrak, je dost pravděpodobné, že trpíte nedostatkem vitamínu B8.

Projevy přebytku (předávkování) vitamínu B8

Toxické působení vitamínu B8 zatím nebylo nijak zjištěno, ale samozřejmě i nadměrné užívání doprovází potíže se zdravím. V podstatě se může jednat o podobné příznaky jako při jeho nedostatku, ovšem citlivější jedince může přepadnout i bolest svalů, nechutenství a velmi zapáchající pot.

Kde se vitamín B8 nachází

Jak už bylo řečeno na začátku, vitamín B8 si dokážeme v těle vytvořit sami. To, co nám nestačí, musíme doplnit stravou bohatou na vitamín B8, což jsou sezamová semínka, ořechy, hovězí srdce a vnitřnosti, zelenina, zrna, sója, fazole, rýže, rybí jikry, grapefruit, mléko a v neposlední řadě také droždí.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: vitaminy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

Zbavte se tuků moderní metodou Water jet liposukce

 Vysoký podíl uložených tuků v lidském organismu patří v dnešní době mezi nejrozšířenější příčiny mnoha civilizačních…

Co lidem pomohlo na pískání v uchu 2/2

 Vyšetření na ORLJestliže se pískání v uchu objevuje stále často a častěji, je jistě vhodné odvážit se navštívit odbornoupomoc…

Co lidem pomohlo na pískání v uchu 1/2

 MasážePískání v uchu je záležitostí, která může předznamenat nějaký jiný, vážný problém. Anebo se jedná opouhou komplikaci…

Co lidem pomohlo na patní ostruhu 2/2

 Speciálně upravené botyV případě, že jedinec trpí na patní ostruhu, nebude pro něj příjemné běžná chůze, ale mnoho…

Co lidem pomohlo na patní ostruhu 1/2

 Léky od bolestiPředem je nutno zmínit, že patní ostruha je bolestivá a tak je nezbytné, aby si lidé pomohli od bolestipatní…

Co lidem pomohlo při lupénce 2/2

 Chytrá houba a lupénkaChytrá houba je momentální novinka na trhu, která odstraňuje plíseň, nejčastěji na nohou, ale…

Jak si udržet zdravé a krásné zuby?

 Zdravý a krásný chrup je symbolem úspěšných lidí. Ovšem nejde pouze o tento postoj, protože když nemáte problémy se…

Co lidem pomohlo při lupénce 1/2

 Konopný olejLupénka je dost nepříjemné onemocnění. Není tak ani problematická na bolest a jiné potíže, ale spíšeproto,…

Spálení od ohně - co lidem pomohlo 2/2

 Aloe vera na spáleninyObecně na spáleniny funguje Aloe vera. Ať už jde o spálení slunečním zářením, horkou vodou, neboohněm,…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY