Vitamín B4 a jeho vliv, účinky a kde ho najdeme

Velikost textu: A A A

Vitamín B4 a jeho vliv, účinky a kde ho najdeme

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Vitamín B4, adenin, často označován jako kyselina listová, je jeden z vitamínů patřící do skupiny B-komplex. Stejně jako ostatní vitamíny řady B je i tento rozpustný ve vodě. Mimo těchto názvů jej můžete také znát pod pojmenováním vitamín dobré nálady. A hned se dozvíte proč.

Účinky vitamínu B4

Adenin má nejlepší účinky, jakmile pracuje společně s ostatními vitamíny skupiny B. Ve spolupráci s nimi má velmi pozitivní vliv na biochemické pochody v organismu, využívá si při léčbě anémie, jelikož funguje jako podporující prvek při krvetvorbě, podílí se na syntéze nukleových kyselin a metabolismu u určitých aminokyselin a v neposlední řadě je pomocníkem při vstřebávání železa. Samostatně se vitamín B4 velice pozitivně podílí na snížení srdečních onemocnění a vývojových poruch plodu. Působí také na naši krásu, jelikož zabraňuje šedinám a udržuje zdravou pleť. Preventivní účinky má pak při nádorových onemocněních rakoviny plic, prsu a tlustého střeva, společně s tím má také pozitivní vliv na srdeční onemocnění a na krevní oběh. Neméně důležitou součástí je také při snaze snížit hladinu homocysteinu a při léčbě hyperaktivity u dětí.

Projevy nedostatku vitamínu B4

Vezmeme-li v úvahu, kde všude lze vitamín B4 najít, a jak časté jsou jeho zdroje, je skoro až nemožné, aby ho v našem těle byl nedostatek. Ovšem přece jen, jedná-li se o akutní nepřítomnost adeninu, především u těhotných žen, může se jednat o příčinu vzniku vrozených vývojových vad jako je například rozštěp páteře. Zmínit by se také měla jeho důležitá role v prevenci rakoviny děložního krčku.

Projevy přebytku (předávkování) vitamínu B4

Stejně jako u ostatních vitamínů B-komplexu, jak už bylo řečeno, je i vitamín B4 rozpustný ve vodě, což znamená, že jeho převážná část je z těla odváděna močí. Ovšem citlivější člověk by při předávkování mohl začít trpět brněním v končetinách nebo dostat kožní vyrážku.

Kde se vitamín B4 nachází

Jak už bylo zmíněno, zdroje vitamínu B4 jsou zcela běžné potraviny, které většina jedinců konzumuje denně. Proto je možné adenin nalézt v potravinách jako jsou mléko, maso, celozrnné pečivo, vejce, arašídy, pivovarské kvasnice (myšleny tablety dostupné v lékárnách) a včelí pyl nebo mateří kašička.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: vitaminy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

Co potřebují vaše vlasy?

 Péče o vlasy není jen používání vhodných vlasových přípravků, ale je potřeba myslet i na správnou výživu a další souvislosti.…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY