Únava může znamenat nemoc. Opatrně!

Velikost textu: A A A

Únava může znamenat nemoc. Opatrně!

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Jste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a ráno sotva vstanete z postele? Možná je na vině nedostatek červených krvinek. 

 

Červené krvinky fungují jako „dopravakyslíku do cílových tkání všech orgánů. Obsahují hemoglobin (krevní barvivo), který na sebe váže kyslík. A když tento pro život nezbytný plyn vypustí, zpátky do plic dopravuje oxid uhličitý. Chudokrevnost (anemie) je onemocnění krve, při kterém se množství hemoglobinu pohybuje pod minimální nutnou hranicí. Množství je dáno věkem a pohlavím, u mužů je norma hemoglobinu mezi 140–170 g/l, u žen se pohybuje v rozmezí110–170 g/l. Červené krvinky se tvoří v kostní dřeni, žijí asi 120 dní, pak zaniknou a vytvoří se nové.

Kdy se anemie může objevit

Častou příčinou je nedostatek železa. K němu dochází velkými krevními ztrátami při úrazech nebo operacích, ale i při silné menstruaci žen. V těhotenství má organismus ženy vyšší potřebu železa, anemie se může přechodně objevit i v období gravidity. Chudokrevnost provází řadu chronických nemocí: revma, chronické infekce, selhání jater a ledvin, zánětlivá onemocnění, záněty žaludku i onkologické diagnózy, skrytá krvácení při rakovině tlustého střeva.

Únava, bledost a zase únava

Tím, že se do tkání nedostává dostatek kyslíku, jsou svaly oslabené a vám chybí energie. Cítíte nekonečnou únavu a nedostatečné okysličení mozku může vyvolávat pocity na omdlení a zvýšenou spavost. U starších lidí působí anemie až dojmem zmatenosti. Chudokrevní jedinci jsou výrazně bledí, což se projevuje nejen na pokožce, ale na sliznici rtů či spojivkách očí. Když pocítíte bušení srdce, je to tím, že se srdce snaží přečerpávat co nejvíc krve, aby dodalo tělu kyslík.

Léčba primárního onemocnění a úprava jídelníčku

Po vyhodnocení krevního obrazu a dalších ukazatelů (nedostatek vitaminů, především B12 a železa) je třeba odhalit primární onemocnění, které chudokrevnost způsobuje a léčit ho. Pokud se jedná skutečně pouze o nedostatek železa, řešení je snadné: úprava jídelníčku. Doplnit příjem železa, vitaminu C (podporuje vstřebávání železa z trávicího traktu) se dá snadno stravou: maso, mléko a vejce kombinujte s listovou zeleninou, luštěninami, vnitřnostmi, semínky. Doplníte tak přirozeně vitaminy B, kyselinu listovou a železo. Takový jídelníček prospívá organismu vždy, nejen v případě anemie.

 

Reklamní článek 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pr, nemoci

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

Základní vychytávky pro péči o nemohoucí osobu

Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY