Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

Velikost textu: A A A

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem je leckdy pěkný oříšek. Dnešní děti zeleninu nejedí. S ovocem jsou na tom o něco lépe, ale přeci jen, co předčí sladkosti a čokoládu? Asi nic. Jak však dětem do těla dostat, alespoň trochu vitamínů, když zcela odmítají ovoce a zeleninu? Jsou pilulky a různé pilulky dostatečnou náhradou? Jsou vůbec pro děti vhodné?

Donutit dítě, aby snědlo mrkev, okurku, rajče, čočku či jiné luštěniny je takřka nemožné. Dítko bude dělat vše proto, aby se takovémuto jídlu vyhnulo. Výsledkem toho, že děti nejedí zeleninu, bývá také to, že řada vitamínů chybí jak dětem tak i dospělým. Nejčastěji chybí vitamín C, vitamín B, vitamín D. Občas také chybí populaci vitamín A, a také vitamín E. V tuto chvíli vzniká takzvaná hypovitaminóza, což je nedostatek vitamínů. Mezi časté projevy hypovitaminózy patří únava, neklid, svalové bolesti, průjem, poruchy spánku, nechutenství, horší hojivost rány, zhoršení zraku, křeče v končetinách a podobně. Nedostatek vitamínu D také přispívá k měknutí kostí a kazivosti zubů.

Způsoby, jak dětskému tělíčku dodat vitamíny, i když nechce o zelenině ani slyšet existuje několik. Asi každého rodiče jako první napadnou různé dětské vitamíny z lékáren, například Marťánci, Vibovit a jiné. Ty jsou ale vhodné ve chvíli, kdy vaše dítě drží nějakou dietu, či trpí nějakou alergií na potraviny. Pomoci mohou také různé bylinky a rostliny. Dětem můžete uvařit různé čaje. Jako doplněk vitamínu C jsou dobré například řasy. Ty samozřejmě děti jíst nebudou, ale dájí se přimíchat třeba do brambor, rýže či těstovin.

Přesně tak jako je velmi nebezpečná hypovitaminóza, je i velmi nebezpečná hypervitaminóza. Hypervitaminóza znamená naopak přebytek vitamínů. Hypervitaminóza způsobuje odvápnění kostí, narušení růstu, žaludeční obtíže, průjmy. Záleží na typu hypervitaminózy. Může být hypervitaminóza C, hypervitaminóza D a podobně. Nejhorší je hypervitaminóza A, která je pro tělo nejrizikovější, ukládá se v játrech a může způsobit otravu. Proto je dobré vitamínovými doplňky neplýtvat a brát pouze předepsané množství.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: děti, vitaminy, ovoce, zelenina, výživa, potraviny

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nácvik hygieny u dětí

 Hygiena je velmi důležitou součástí každodenního života. Je to prakticky nejdůležitější věc, kterou by měl provozovat…

BIO strava pro děti - pro a proti

 Každý rodič chce svému dítěti dát v životě to nejlepší z nejlepších. Chce, aby vykročilo do života tou správnou…

Postrach pro lékaře a riziko pro děti? Rodiče samoléčitelé!

 Každý chce pro své dítě to nejlepší. Existují však rodiče, kteří nevěří pediatrům, lékařům zkrátka nikomu a raději…

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen…

Jak na urážlivé dítě?

 Urážet se umí nejčastěji děti. Poté je to přejde, nicméně jsou takoví, kterým to vydrží i do dospělosti. Urážlivost…

Výchova dětí - hlavní pilíře

 Každý rodič přistupuje k výchově svého potomka či potomků různě. Někteří rodiče jsou přísní a razí přísnou výchovu.…

Jaká obuv je vhodná pro děti do školy a školky

Správné obutí je základem zdravého držení těla a správné chůze. Tento fakt je neoddiskutovatelný a spousta rodičů si jasně…

Jak se chránit proti početí - reálné možnosti a babské pověry

Jestliže žena nechce otěhotnět, má hned několik možností, jak tomu zabránit. Současná medicína je v tomto ohledu poměrně…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY