Ropucha a její halucinogenní jed - účinky, rizika, účinné látky

Velikost textu: A A A

Ropucha a její halucinogenní jed - účinky, rizika, účinné látky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Ropuchy patří k pasivně jedovatým živočichům. Jed produkují exokrinní jedové žlázy nacházející se na kůži celé žáby, ale hlavně v horní části hlavy a na hřbetě. Žlázy obsahují hlenovité sekrety chránící ropuchy před mikrobiálními a houbovými infekcemi a před predátory.
Do čeledi ropuchovitých patří několik rodů ropuch. V našem přírodním prostředí se vyskytují tři druhy - ropucha obecná, ropucha zelená a ropucha krátkonohá.
 
V osmdesátých letech 20. století bylo v USA rozšířené kouření cigaret obsahujících usušenou ropuší kůži. Poslední dobou je trendem olizování živých ropuch, kdy se konzumuje droga a zároveň překonává odpor k ropuše. Používání halucinogenů z ropuchy není novinkou, ale patřilo i do receptur čarodějnic.

Hlavní účinné látky jedu ropuchy

Jedovatost ropuch mají na svědomí látky steroidní glykosidy a steroidní alkaloidy. Toxicitu sekretu zajišťují hlavně živočišné alkaloidy a srdeční glykosidy. Ropuší jed obsahuje bufotoxin, jehož smrtelná dávka pro dospělého člověka je cca 10 - 15 mg. Usmrcení probíhá po dávce 1 g hlenovitého sekretu. Dále obsahuje indolové alkaloidy, kam patří například halucinogen bufotenin s psychotropním účinkem srovnatelným s účinkem psilocybinu nebo LSD. Halucinogenní dávka dělá cca 0,1 g ropušího sekretu.

Účinky jedu ropuchy

Halucinogeny z ropušího jedu způsobují zdravému člověku změny nálad, psychické změny a proměnu myšlení. Umí utlumit některé procesy v nervovém systému a následně smysly zbystří víc než je normálně možné. Vzniklé halucinace jsou barevné, v zajímavých tvarech a hodně snové a vizuální. Ropuchy si nedopřávají k jídlu ani živočichové, kteří se živí žábami. Jsou plné nejen silných jedů, ale mají hodně hořkou chuť. Jed je nebezpečný také po uhynutí ropuchy, protože přečkává v usušené kůži, odolává i vysokým podnebním podmínkám. Může například dojít ke kontaminaci malých jezírek apod.

Zdravotní rizika jedu ropuchy

Při požití jedu a během otravy se nejdříve projeví místní podráždění zažívacího ústrojí. V pozdější době se otrava projevuje zvracením a průjmy. Dále očekávejte zpomalení tepu a nepravidelnou srdeční činnost. Bude se zhoršovat dýchání a zrak. Po otravě jedem z ropuchy dochází také k bolestem hlavy, závratím, hučení v uších a k halucinacím. Ke smrti dojde, protože se zastaví srdce.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY