Ayahusca (Yagé) - účinky a rizika

Velikost textu: A A A

Ayahusca (Yagé) - účinky a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Ayahuasca znamená v kečuánštině liánu duše. Známá je také pod názvem yagé a jinými pojmenováními. Domorodí obyvatelé peruánské Amazonie využívají rostlinu pro magické a léčebné účely. Podle odhadu se začala používat už před pěti tisíci lety. Ayahuasca znamená též samotnou liánu, ze které se také občas připravuje nápoj, doplněný o listy z rostlin s obsahem dimethyltriptaminu (DMT).
 
Objevují se vizuální vjemy, hlavně za zavřenýma očima. Vidět se dají rychle se měnící geometrické obrazce a jiné struktury. Některá témata vizí přichází opakovaně – nepříklad jde o vizi hadů. Zakládají se také moderní léčebná centra, kde se využívá ayahuasca k léčebným účelům v kombinaci se znalostmi moderní medicíny a psychoterapie. Úspěšné je třeba léčba drogových závislostí. V moderních centrech se míchají prvky tradičního šamanismu a psychoterapie.

Hlavní účinné látky ayahuascy

Ayahuasca obsahuje účinný alkaloid telepatin, který byl později přirovnám svým působením k alkaloidu harminu. Obsažené alkaloidy mají anthelmintické účinky.

Účinky ayahuascy

Ayahuasca má prý na člověka neuvěřitelné účinky, odhalí mu, čím je. K vlastnostem ayahuascy patří umožnění telepatické komunikace mezi dvěma nebo více lidmi. Indiáni z Amazonie tvrdí, že ayahuascu stvořili bohové, aby bylo člověku umožněno opustit vězení vlastního těla a dostat se do světa iluzí, kde musí žít.
 
Ayahuascu působí jako psychedelikum a dochází ke změnám smyslového vnímání, především vizuálního. Jinak se vnímá čas, myšlení, zesiluje emoční prožívání. Mysl je pod vlivem ayahuascy zabrousit hlouběji a objeví se různé vzpomínky. K tělesným účinkům patří zrychlené dýchání a tep, trochu se může zvýšit tělesná teplota. U lidí pod vlivem ayahuascy lze zaznamenat malou pohyblivost, zvracení nebo průjem. Šamané tyto projevy vyzdvihují jako důležité, protože se tělo čistí – uvolňuje se negativní energie a emoce získané během života. K dalším projevům patří pocity zimy nebo horka, zvýšené pocení a třes.

Zdravotní rizika ayahuascy

Ayahuasca není sama o sobě toxická, ale obsah MAOI může být nebezpečný při kombinování s některými drogami a léky. Určitě se nedoporučují antidepresiva, léky typu SSRI a anxiolytika. Z drog je třeba se vyhnout druhům na bázi amfetaminu. Hypertenzi může způsobit i snědení potravin s tyraminem před použitím ayahuascy. Přesto drogu nepodceňujte, její vliv na organismus může být velmi rizikový.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY