Durman - přírodní droga a její účinky a rizika

Velikost textu: A A A

Durman - přírodní droga a její účinky a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Durman je rozšířený po celém světě, i když je jedovatou rostlinou. Halucinogenní látku atropin
Obsahují druhy durman obecný, metelový a vonný. Stejná halucinogenní látku je obsažena v blínu černém nebo rulíku zlomocném. Durman je známý také pod názvy ježek nebo datura.
 
K nejčastější konzumaci se využívají listy či semínka z plodu rostliny. Také je možné inhalovat výpary ze zahřívaných kořenů. Účinná dávka drogy se odvíjí podle druhu durmanu, podle stáří rostliny, podle lokality, kde roste. Také se účinky liší, pokud se semínka nebo listy konzumují v sušeném nebo čerstvém stavu.
 
Některé kmeny měly durman jen k užívání pro šamany a kouzelníky. Využívání durmanu je prvně zmíněno v sanskrtské a čínské literatuře. V Číně byl durman posvátnou rostlinou spojovanou s Buddhou. Sloužil jen k léčivým účelům, například na nervová onemocnění, k léčbě obličejových vyrážek nebo k vnitřnímu užívání při nachlazení. Čínská směs anestetik se skládala z durmanu, konopí a vína. Indové dosud používají durman na léčbu nádorů, teplot, průjmů a kožních či nervových onemocnění. Listy durmanu se kouří, aby se zmírnily astmatické a jiné plicní potíže.

Hlavní účinné látky durmanu

Durman obsahuje alkaloidy. Atropin zvyšuje různé halucinace, dynamogenii a touhu po pohybu.
V droze jsou také flavonoidy a stopové množství siličných a pryskyřičných látek. Semena obsahují olej a alkaloidy. Durman obsahuje v listech a semenech množství 0,2 - 0,7 % tropanových alkaloidů - L-hyoscyamin, skopolamin, hyoscyamin, atropin.

Účinky durmanu

Po požití durmanu se nejdříve objevuje únava a závratě. Dále přichází velice skutečné halucinace, a to jak zrakové a sluchové, tak hmatové, čichové a chuťové. Konzument má pocit, že létá a touží se hýbat. Není schopen rozlišit skutečnost od bludů. Projevuje se také smíchem a střídavě agresivním chováním. Jakmile dojde k vrcholu, stav pokračuje útlumem a možné je i bezvědomí. V tomto stavu se jedinec nachází kolem 24 hodin.

Zdravotní rizika durmanu

U dlouhodobých uživatelů se objevuje rozostřené vidění až na několik dní po užití. V případě užití vysoké dávky, může dojít ke smrti po otravě. Může docházet k nejrůznějším zraněním v době, kdy jedinec trpí halucinacemi. Po předávkování může nastat i stav, kdy se nelze zbavit halucinací několik dní a následuje trvalé zešílení.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY