Mandragora lékařská - účinné látky, účinky a rizika

Velikost textu: A A A

Mandragora lékařská - účinné látky, účinky a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Mandragora lékařská je známá také pod názvem pokřín obecný. Má však i populárnější názvy jako čertovské jablíčko, kořen satanův, ďáblova varlata nebo zemský mužíček. Jedná se o rostlinu z čeledi lilkovitých. Má psychoaktivní účinky, proto se používá jako delirogen. V magii a čarodějnictví se využívá také pro zvláštní tvar kořene, který mnohdy připomíná tvar lidského těla.
Mandragora byla ve starověké Palestině a Egyptě synonymem pro rostlinu lásky. Pro Řeky šlo o afrodisiakum a známé je přidávání mandragory do nápojů lásky. Jsou známy i léčivé účinky – mandragora se doporučovala na nemoci žlučníku a jako lék na hadí uštknutí.

V antice se využívala jako anestetikum pro svoje narkotické účinky. Avicenna radil využívat mandragoru jako lék na epilepsii, na bolesti hlavy a jako anestetikum. Zahuštěná mandragorová šťáva účinkovala jako mast na spáleniny. Pomáhala také na pohmožděniny a otoky. Ve středověké Evropě se využíval odvar ve víně k léčení ženské neplodnosti, také jako hypnotikum a anestetikum.

Hlavní účinné látky mandragory

V mandragoře se nachází tropanové alkaloidy - hyoscyamin, skopolamin, atropin. Dále rostlina obsahuje nor-hyoscyamin a cuscohygrin. Právě skopolamin se stará o halucinace. Alkaloidy obsahuje celá rostlina, ale největší koncentraci mají kořeny a semena.

Účinky mandragory

V mandragoře se ukrývá silné sedativum, hypnotikum a halucinogen. K silným halucinogenním účinkům dochází při vtírání mandragory smíchané s olejem nebo tukem do lidské kůže. Nižší dávky přivodí trans a živé sny na dobu několika hodin. Při užívání mandragory nevzniká závislost. V současnosti se používá v homeopatické medicíně. Roste zájem při léčení vysokého krevního tlaku a cukrovky. Díky některým obsaženým alkaloidům účinkuje rovněž proti leukémii a proti rakovinovému bujení. Ve farmaceutickém průmyslu tvoří sloučeniny mandragory základ léčivé látky etoposidů. Jedná se o účinná cytostatika na potlačení nádorového bujení.

Zdravotní rizika mandragory

Tropanové alkaloidy rostliny jsou jedovaté a vyvolávají anticholinergní otravu. Symptomy lze pozorovat během půl až jedné hodiny požití. Množství alkaloidu v rostlině se odvíjí podle druhu, roční doby, části rostliny a také na místě, kde roste. Smrt může nastat po požití 0,1 mg ze semen – zastaví se srdeční rytmus.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY