Muchomůrka červená - účinné látky, účinky a rizika

Velikost textu: A A A

Muchomůrka červená - účinné látky, účinky a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Muchomůrka červená patří ke známým nejstarším halucinogenům. Známé je používání na Sibiři, kde kolují různé legendy o muchomůrkových mužících a zmocnění duše. Muchomůrka červená se využívala během náboženských obřadů pořádaných šamany ugrořnských kmenů východní a západní Sibiře. Patřila také k základním složkám božského a záhadného narkotika ve starověké Indii. Konzumace muchomůrky patřila často k výsadám šamanů a v kmenech nebylo povoleno užívat muchomůrku někým jiným.
 
Pomocí této posvátné houby bylo umožněno cestovat do duchovních světů. Šamané používali sušené plátky houby k vyválení koule, kterou následně snědli. Přibližně po čtvrt hodině se účinky projevují hlasitým smíchem a zpěvem. Následují sluchové a zrakové halucinace a věci okolo se zvětšují. Posléze se objevují duchové v různém počtu, zmocní se šamana a odvedou ho do jiného světa. V dalším stadiu ustupují vize, konzumenti jsou strnulí a chtějí spát. Po probuzení je bolí hlava, mají slabost a návaly dávení.
 
Muchomůrka se používala také jako jedovatá mucholapka – klobouky se posypaly cukrem a hmyz se chytil do jedovaté pasti.

Hlavní účinné látky muchomůrky červené

Muchomůrka červená obsahuje muskarin, ale pouze ve stopovém množství u čerstvě sklizených plodnic. Dále najdete v houbě atropin a bufotenin. Psychiku velice silně ovlivňují látky muscimol, muskazon a kyselina ibotenická a jiné látky. Kyselina ibotenická se považuje za mírně toxickou. Během sušení však dochází k přeměně kyseliny ibotenické na muscimol s větší stabilitou.

Účinky muchomůrky červené

Fyzické účinky muchomůrky červené se různí podle doby, kdy se houba sbírá, podle zpracování a také závisí na dávce. Obecně jsou účinky slabší při sběru na konci houbařské sezóny. Po požití dochází k závratím, ke škubání, zvracení nebo strnutí nohou. Osoby mohou upadnout až na dvě hodiny do polospánku s barevným viděním a uvědomováním si okolních zvuků. Posléze může převládat pocit lehkých nohou a touha po tanci. Objevují se také halucinace, neživé předměty ožívají, konzument má slyšiny, pociťuje vnitřní ticho. Dochází také ke ztrátě rovnováhy a koordinace.

Zdravotní rizika muchomůrky červené

Předávkování muchomůrkou červenou vede k vážným zdravotním problémům. Účinky předávkování se různí podle jedinců. Nejčastěji dochází ke zvracení a nevolnosti.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY