Kokain: účinky, rizika, předávkování

Velikost textu: A A A

Kokain: účinky, rizika, předávkování

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Kokain podle rozdělení drog patří do kokainového typu. Droga je světle bílá, mikrokrystalická látka. Jde o rostlinný tropanový alkaloid. Ten je z jihoamerického keře koka. V dřívějších dobách byl kokain používán jako anestetikum a to zejména v očním a zubním lékařství nebo také při malých chirurgických zákrocích. Kokain je rovněž jednou z nejnebezpečnějších drog, přezdívá se jí také „zákeřný zabiják“.

Kokain účinkuje po několika vteřinách až minutách, záleží, jak je droga podaná. Účinek je však krátkodobý, obvykle třicet až šedesát minut. Kokain stimuluje nervové centrum. Dále kokain navozuje silnou euforii, způsobuje pocit vzrušení, radosti. Stupňuje sebedůvěru, sebejistotu, družnost, může zlepšovat schopnost soustředit se. Podle některých informací zvyšuje také sexuální zájem i potěšení ze sexu. Zároveň také může posílit agresi, neklid. Užití kokainu je velkou zátěží pro kardiovaskulární systém. Kokain vyvolává často vysoký krevní tlak, tachykardii, může dokonce způsobit arytmii. Kokain se poměrně snadno vstřebává skrz sliznici (nosní nebo trávicího traktu). 

Užívání kokainu a zdravotní rizika

Člověk, který je na kokainu závislý obvykle působí sešlým dojmem. Je obvykle vyhublý a může mít vrásky. Postupně se začínají projevovat zažívací problémy, dehydratace. Rovněž dochází k anorexii, což způsobuje ztráta chuti k jídlu, což lze považovat taky za jeden z nebezpečných projevů člověka, který je závislý na kokainu. Pokud závislý člověk užívá kokain přes nosní sliznici, obvykle dochází k dýchacím obtížím, časté krvácení z nosu, dochází také až k proděravění nosní přepážky. Častá je srdeční komplikace, hypertenze, tachykardie a podobné problémy se srdcem. Mohou se objevit vředy, otoky, krevní sraženiny (zejména při užívání nitrožilně). Pokud užívá kokain těhotná žena je to vždy o to horší, jelikož neničí život a zdraví pouze sobě, ale také nenarozenému dítěti! Děti se rodí předčasně, mají nízkou poporodní váhu, mohou se narodit i mrtvé či může docházet k potratu.

Předávkování kokainem

Pokud se kokainem předávkujete, v lepším případě dochází k hypertenzi s možným krvácením do mozku. Dále dochází k třesavce, zmatenosti, silnému pocitu strachu, zuřivosti, delírium, bezvědomí, halucinace. Bohužel také často při předávkování dochází k úmrtí a to především kvůli dechovému kolapsu, selhání srdce a podobně.

Každý závislý člověk se musí neprodleně léčit ve specializovaných centrech. Tam člověku pomohou bojovat s drogou, se závislostí a pomáhají jim navrátit se zcela zpět do života a žít život bez drog.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy, závislosti, kokain

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY