Pepřovník opojný - přírodní droga a její účinky, rizika, účinné látky

Velikost textu: A A A

Pepřovník opojný - přírodní droga a její účinky, rizika, účinné látky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pepřovník opojný můžete znát i pod několika lidovými či slangovými názvy, například jagona, sakau, , kawa, ava, awa, kava-kava, kawapfeffer nebo intoxicating pepper. Pití pepřovníku opojného patří již dlouhá staletí k polynéskému životu a kultuře v oblastech od Havaje až na Novou Guineu. Všechny společenské události se pojily s pitím pepřovníku opojného v době, kdy se v těchto místech ještě nepil alkohol. Kawa nesmí chybět na svatbách, při uvítacích obřadech a různých slavnostních událostech. Obřady pití jsou známé hlavně z ostrova Fidži. Ostrov Samoa je známý popíjením během obřadu ve sněmovním domě.
 
Pepřovník opojný se používá jako opojný obřadní nápoj a má narkotické účinky. Nápoj „kawa“ se připravuje z kořenů nebo stonků dvou až tří letých keřů. Po očištění se nakrájí na malé kousky, rozžvýkají, nastrouhají nebo rozdrtí kameny. Podle všeho má nápoj baktericidní a samočistící účinky. Vzniklá drť se smíchá s obyčejnou nebo kokosovou vodou a nechá se uležet. Po uplynutí nějaké doby se vyndá kašovitá emulze a přefiltruje se v jemném vaku. Posléze se pije, nejčastěji ze skořápek od kokosových ořechů. Nápoj se připravuje z čerstvých i sušených kořenů.

Hlavní účinné látky pepřovníku opojného

Pepřovník opojný obsahuje amidové alkaloidy. V kořenech rostliny byly izolovány a označeny amidy N-cinnamoylpyrrolidin a N-pyrrolidin. K obsaženým látkám patří pipermethystin, který je v listech dominantní. Dále pepřovník obsahuje chalkony - prekurzory flavonoidů. Nechybí zde ani sloučeniny na bázi 8-laktonu a chalkonu - kawa-laktony. Mezi kawa-laktony ovlivňující psychiku patří hlavně kawain, yangonin, dihydrokawain, methisticin, dihydromethysticin a dihydroyangonin.

Účinky pepřovníku opojného

Mezi hlavní účinky patří ovlivnění mysli. Konzumentům připadá, jako by se rozšířila paměť, mozek chce více podnětů. V případě nízké dávky se stimuluje duševní činnost a zmírní se únava. Vyšší dávky způsobují opojení a euforii, stahují se zorničky, ovlivňuje se rovnováha. Droga může najít uplatnění v současné farmakoterapii. Léčí se civilizační nemoci, kam patří nespavost, deprese a úzkosti.

Zdravotní rizika pepřovníku opojného

K nežádoucím účinkům při užívání vysokých dávek patří například ekzém, vyšší náchylnost k nemocem, poškození jater. Dále konzumenti hubnou a mají změněny erytrocyty a leukocyty.
Ve spojení s drogou se objevuje potenciální hepatotoxicita.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY