Rulík zlomocný - účinky, účinné látky a jeho rizika

Velikost textu: A A A

Rulík zlomocný - účinky, účinné látky a jeho rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Rulík zlomocný se řadí k nejsilnějším psychotroním rostlinám ve Starém světě. Můžete se setkat i s jinými názvy, například se rulíku říká čarodějná bobule, vrahova bobule nebo čarodějova třešinka. Bobule rulíku mají fialovou barvu a vyznačují se nepříjemným zápachem. Čarodějnice a mágové připravovali ve středověku z rulíku různé masti a lektvary. Používání rulíku je však známé také z antických dob, kdy se rulík pančoval do vína během oslav boha úrody a plodnosti Dionýsa.

Rulík zlomocný je především známý jako účinný jed. Známá je porážka vojsk norského krále Canuta, protože Skotové dostali do norského tábora potraviny ochucené jedovatým rulíkem. Vznešené italské dámy používaly šťávu z rulíku k získání okouzlující krásy, což tehdy spočívalo v omámeném a zasněném pohledu s rozšířenými zorničkami. Rulík se používal v očním lékařství při vyšetřování sítnice.

Hlavní účinné látky rulíku zlomocného

Hyoscyamin a atropin jsou hlavními jedovatými složkami rulíku zlomocného. Po požití nejprve přicházejí stavy vzrušení, výřečnost a záchvaty euforie. Větší dávky způsobují nevolnosti, halucinace a manické záchvaty. Posléze nastupuje hluboký spánek. Dále obsahuje skopolamin a belladonnin. V listech se nachází flavonoid beta-metyleskuletin. Rulík ještě obsahuje třísloviny a kumariny.

Účinky rulíku zlomocného

Po konzumaci rulíku se dostavují sluchové, zrakové a čichové halucinace. Účinky se projevují křečemi a může dojít až k bezvědomí. Droga z rulíku se využívá jako parasympatolytikum, uvolňují se křeče hladkého svalstva, mírní se nadměrné slinění a nutkání na dávení. Využití se našlo také při terapii Parkinsonovy choroby.

Zdravotní rizika rulíku zlomocného

Plody rulíku si lze splést s přerostlými borůvkami. Manipulace s bobulemi, kořeny i listy může být nebezpečná. Kvůli vysoké toxicitě je domácí používání drogy nepřípustné. Tato prudce jedovatá rostlina může způsobit silnou otravu, která může skončit smrtí. Otrava se pozná podle suchého pocitu v ústech, zčervenání kůže, zrychleného tepu. Rovněž dojde k rozšíření zorniček a ke zvýšení tělesné teploty. U dítěte může nastat smrt po požití tří až čtyř bobulí, u dospělého po požití deseti až dvanácti kusů bobulí. Při otravě rulíkem je nutné vyvolat zvracení a podat vlažnou vodu. Okamžitě se vyplachuje žaludek velkým množstvím vody a podává se aktivní uhlí.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY