Blín černý - účinky, rizika přírodní drogy

Velikost textu: A A A

Blín černý - účinky, rizika přírodní drogy

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Blín černý kvete v období od června do října a má fialové prašníky. Poznáte ho podle střídavých zubatých listů a hustě olistěné lodyhy. Dalším poznávacím faktem je odpudivý pach. Plody blínu jsou tobolky se silně jedovatými semeny. Najít ho můžete v příkopech, okolo cest, na polích, rumištích nebo v zahradách, kde roste jako plevel. Z blínu se využívá semeno, nať i list.
 
Blín černý se už od dávných dob používal jako léčivá rostlina. Během středověku sloužil na nechutenství, bolesti zubů, na uštknutí od hada nebo jako anestetikum či lék na revmatismus. Blín černý byl součástí tzv. čarodějnické masti používanou k aplikování na kůži. Posléze se člověk dostal do transu, až si myslel, že létá. Řecké věštkyně po vdechování kouře upadaly do transu a v tomto stavu se věnovaly prorokování budoucnosti.
 
V dřívější době se přidával i do medoviny a piva, dokud nebyl nahrazen chmelem. Využíval se také jako jed a ještě během dvacátého století se objevoval v předpisech pro astmatiky – měl formu cigaret. Pohanští Germáni považovali blín černý za posvátnou rostlinu a kořen měla podle zvyku vyhrabávat nahá dívka. Poté sloužil blín k věštění, k léčení a k ovlivňování počasí.

Hlavní účinné látky blínu černého

Mezi hlavní účinné látky blínu černého patří alkaloidy - atropin a skopolamin. Díky těmto složkám se rozšiřují zornice a omezuje se sekrece žláz žaludečních, potních a slinných. K látkám obsaženým v blínu patří také hořký glykosid hyoscyopikrin, alkaloidy apoatropin, kuskhygrin, hyoscyamin, silice, olej ze semene a třísloviny. Blín obsahuje aromatickou kyselinu tropovou a aromatické laktony: kumarin, eskuletin a skopoletin. V blínu najdete také steroidy β-sitosterol a daucosterol.

Účinky blínu černého

Blín patří ke smrtelně jedovatým rostlinám a drogu předepisuje pouze lékař. V současnosti se využívá proti třesu ve spojitosti s Parkinsonovou nemocí. Dále jako spasmolytikum, antiastmatikum a parasympatolytikum. Kouř z blínových semen účinkuje silně afrodiziakálně. V současnosti je v lékařství zdrojem tropanových alkaloidů.

Zdravotní rizika blínu černého

Vzácně může dojít k velmi nebezpečným otravám, jestliže zaměníte kořen za jiný anebo si zrnka spletete s makovými. Při otravě je nutné přivolat lékaře a okamžitě vyvolat zvracení a podat živočišné uhlí. Samoléčení je velice riskantní kvůli jedovatosti rostliny.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY