Pervitin: účinky, rizika, předávkování

Velikost textu: A A A

Pervitin: účinky, rizika, předávkování

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pervitin nebo též metamfetamin je z řady amfetaminů. Poprvé jej připravili v Japonsku a to v roce 1887. Zprvu měl metamfetamin potenciál při léčbě chorobné spavosti a astmatu. Ve druhé světové válce byl velmi hojně využíván zejména pro sebevražedné letce kamikadze a pro letce či tankisty. Dodnes je metamfetamin povolen k léčbě ADHD, což je hyperkinetická porucha, při které se projevuje neklid, impulzivita a poruchy pozornosti. Metamfetamin se může využívat také při léčbě narkolepsie (spánková porucha, kdy nemocný může usnout prakticky kdekoliv). V Československu se pervitin začal nelegálně vyrábět a prodávat od sedmdesátých let. A užíván byl hlavně formou aplikace do žíly.

Pervitin je bílý, jemně krystalický prášek, krystaly mohou být větší či menší, bez vůně či zápachu. Má silně nahořklou chuť. Pervitin však v jiných zemích, kde jej nelegálně vyrábí a prodávají, nemá vždy bílou podobu. Závisí to na tom, co do něj přimíchají. Může to být například kofein, mléčný cukr, pudr, omítka, pesticidy, což je zdraví ještě víc nebezpečné, než samotné užití drogy.

Pervitin má také mnoho slangových výrazů. V Česku se můžeme setkat s názvy jako crak, perník, piko, peří. V angličtině je to například speed, meth, crystal meth, glass, ice a další. Podle některých zdrojů je bohužel Česká republika největším ilegálním producentem pervitinu v Evropě, což je velmi negativní a smutné prvenství.

Účinky a rizika pervitinu

Po užití pervitinu se objevuje povznesená nálada, čilost, bdělost a ostražitost, mizí potřeba spánku, chuť k jídlu, uživatele jsou velmi čilí, družní, hovorní a podobně. Uživatel může mít rozšířené zornice, pociťuje neklid, potí se, může být tachykardický, sucho v ústech a podobně. Jakmile droga přestane účinkovat, přichází na řadu takzvaný dojezd. Ten se projevuje celkovým vyčerpáním, nekvalitním spánkem, potíže s usnutím, depresemi, nutkáním si látku znovu vzít.

Existuje také toxická psychóza, která se projevuje nápadnými změnami v chování, zrakovými, sluchovými halucinacemi, paranormání bludy, panika, agrese a podobně. Po detoxikaci a po dostatečném spánku však rychle odeznívá.

Pervitin se nejčastěji užívá nitrožilně, což výrazně zvyšuje možnost nákazy žloutenky či viru HIV. Dlouhodobé užívání způsobuje silné a bolestivé křeče, agresivitu, úzkost, zmatenost, paranoiu. Poškozuje také další orgány jako játra, ledviny, srdce, celkový imunitní systém a zubní sklovinu. Vede také k zániku nervových buněk, má velmi špatný vliv na krevní oběh. Může dojít i k poškození mozku.

Předávkování pervitinem

Předávkování se projevuje silnými bolestmi na hrudi, neklidem, svalovými křečemi, poruchami srdečního rytmu, halucinacemi, deliriem. Dochází k epileptickým záchvatům, kolaps ledvin, krvácení do mozku. Může dojít až k několikahodinovému bezvědomí, častá je také smrt, kterou zapříčiní vysoká dávka a následné selhání celého organismu.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: závislosti, drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY