Pervitin: účinky, rizika, předávkování

Velikost textu: A A A

Pervitin: účinky, rizika, předávkování

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pervitin nebo též metamfetamin je z řady amfetaminů. Poprvé jej připravili v Japonsku a to v roce 1887. Zprvu měl metamfetamin potenciál při léčbě chorobné spavosti a astmatu. Ve druhé světové válce byl velmi hojně využíván zejména pro sebevražedné letce kamikadze a pro letce či tankisty. Dodnes je metamfetamin povolen k léčbě ADHD, což je hyperkinetická porucha, při které se projevuje neklid, impulzivita a poruchy pozornosti. Metamfetamin se může využívat také při léčbě narkolepsie (spánková porucha, kdy nemocný může usnout prakticky kdekoliv). V Československu se pervitin začal nelegálně vyrábět a prodávat od sedmdesátých let. A užíván byl hlavně formou aplikace do žíly.

Pervitin je bílý, jemně krystalický prášek, krystaly mohou být větší či menší, bez vůně či zápachu. Má silně nahořklou chuť. Pervitin však v jiných zemích, kde jej nelegálně vyrábí a prodávají, nemá vždy bílou podobu. Závisí to na tom, co do něj přimíchají. Může to být například kofein, mléčný cukr, pudr, omítka, pesticidy, což je zdraví ještě víc nebezpečné, než samotné užití drogy.

Pervitin má také mnoho slangových výrazů. V Česku se můžeme setkat s názvy jako crak, perník, piko, peří. V angličtině je to například speed, meth, crystal meth, glass, ice a další. Podle některých zdrojů je bohužel Česká republika největším ilegálním producentem pervitinu v Evropě, což je velmi negativní a smutné prvenství.

Účinky a rizika pervitinu

Po užití pervitinu se objevuje povznesená nálada, čilost, bdělost a ostražitost, mizí potřeba spánku, chuť k jídlu, uživatele jsou velmi čilí, družní, hovorní a podobně. Uživatel může mít rozšířené zornice, pociťuje neklid, potí se, může být tachykardický, sucho v ústech a podobně. Jakmile droga přestane účinkovat, přichází na řadu takzvaný dojezd. Ten se projevuje celkovým vyčerpáním, nekvalitním spánkem, potíže s usnutím, depresemi, nutkáním si látku znovu vzít.

Existuje také toxická psychóza, která se projevuje nápadnými změnami v chování, zrakovými, sluchovými halucinacemi, paranormání bludy, panika, agrese a podobně. Po detoxikaci a po dostatečném spánku však rychle odeznívá.

Pervitin se nejčastěji užívá nitrožilně, což výrazně zvyšuje možnost nákazy žloutenky či viru HIV. Dlouhodobé užívání způsobuje silné a bolestivé křeče, agresivitu, úzkost, zmatenost, paranoiu. Poškozuje také další orgány jako játra, ledviny, srdce, celkový imunitní systém a zubní sklovinu. Vede také k zániku nervových buněk, má velmi špatný vliv na krevní oběh. Může dojít i k poškození mozku.

Předávkování pervitinem

Předávkování se projevuje silnými bolestmi na hrudi, neklidem, svalovými křečemi, poruchami srdečního rytmu, halucinacemi, deliriem. Dochází k epileptickým záchvatům, kolaps ledvin, krvácení do mozku. Může dojít až k několikahodinovému bezvědomí, častá je také smrt, kterou zapříčiní vysoká dávka a následné selhání celého organismu.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: závislosti, drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

Zapomeňte na všechny starosti a udělejte si čas jen sama na sebe!

 Cítíte se v poslední době unavená a bez energie? Udělejte si čas sama na sebe a dopřejte si zaslouženou relaxaci během…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 2/2

 Poranění končetinHodně časté jsou také úrazy při střelbě na terč, které se týkají končetin. Protože například střelba…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 1/2

 Poranění obličejeStřelba na terč a to z jakékoli zbraně je častým důvodem ke vzniku nejrůznějších zranění, jako je…

Zbavte se tuků moderní metodou Water jet liposukce

 Vysoký podíl uložených tuků v lidském organismu patří v dnešní době mezi nejrozšířenější příčiny mnoha civilizačních…

Co lidem pomohlo na pískání v uchu 2/2

 Vyšetření na ORLJestliže se pískání v uchu objevuje stále často a častěji, je jistě vhodné odvážit se navštívit odbornoupomoc…

Co lidem pomohlo na pískání v uchu 1/2

 MasážePískání v uchu je záležitostí, která může předznamenat nějaký jiný, vážný problém. Anebo se jedná opouhou komplikaci…

Co lidem pomohlo na patní ostruhu 2/2

 Speciálně upravené botyV případě, že jedinec trpí na patní ostruhu, nebude pro něj příjemné běžná chůze, ale mnoho…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY