Muškátový oříšek (muškátovník pravý) - přírodní droga, účinky, rizika

Velikost textu: A A A

Muškátový oříšek (muškátovník pravý) - přírodní droga, účinky, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Muškátový oříšek je vysušeným semenem pocházejícím ze stromu muškátovníku pravého. Jeho používání je známé hlavně jako koření. Již lékaři ze staré Číny měli muškátový oříšek na léčení zažívacích potíží. Slaná i sladká asijská jídla jsou tradičně ochucována právě muškátovým oříškem, který dělá pokrm stravitelnější a chutnější. Dá se užívat i samostatně proti nadýmání a k vylepšení trávení, ale v tomto případě je nutné dodržovat správné dávkování. Obyčejně se podává strouhaný oříšek na špičku nože. Vyvarujte se podávání dětem.
 
Muškátový oříšek byl nejprve používán jako narkotikum především v Asii a v Egyptě, posléze se rozšířil i do jiných zemí světa. Nižší dávky působí proti nespavosti a na uklidnění při velkém stresu. Za časů Chaucera se muškátový oříšek přidával do piva. Během alžbětinské doby byl velice žádaný a hodně se zvýšila jeho cena. Díky antioxidačním vlastnostem se s jeho pomocí konzervovalo maso a zakrývala se i špatná chuť v době, kdy se již začínalo kazit.

Hlavní účinné látky muškátového oříšku

Muškátový oříšek obsahuje silice myristicin a elemicin s psychoaktivními účinky.

Účinky muškátového oříšku

Díky muškátovému oříšku se podporuje chuť k jídlu a trávení je klidné. Využívá se i na léčbu pankreatitidy, nefritidy, astmatu, nespavosti. Dále zmírní nadýmání nebo průjem. Toto účinné antikonvulzivum zmírní křeče a bolesti břicha. Pokud budete podávat střední dávku, může dojít u žen k vyvolání menstruace.
 
Nižší dávky se projevují jako narkotikum s účinkem na úroveň vědomí. Intoxikace trvá dlouho a je vysilující. Hlava může bolet i několik dní. Pět hodin po požití se objevuje nevolnost až zvracení, pokožka zteplá a zarudne, vidění je rozostřené a řeč zastřená. Po dvanácti hodinách působení má jedinec snové vidiny, čas vnímá extra pomalu, je dezorientovaný, strnulý, celkově slabý, otupělý, netečný. V poslední fázi, po 24 hodinách, se dostavuje částečná amnézie, rozlámanost, velké bolesti hlavy a vyčerpání.

Zdravotní rizika muškátového oříšku

Střední dávky muškátového oříšku mohou přispět k narušení vývoje plodu, k předčasnému porodu nebo k potratu. Vyšší dávky se rovnají účinkům delirogenního narkotika. Účinkuje však nepříjemně fyziologicky i duševně. Vysoké dávky jsou v množství nad 25 - 30 g. Po požití dochází ke křečím, ztrátě vědomí. Následuje kóma a smrt. Po předávkování následuje otrava.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY