Yopo (Anadenanthera) - přírodní droga, účinky, rizika, účinné látky

Velikost textu: A A A

Yopo (Anadenanthera) - přírodní droga, účinky, rizika, účinné látky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Yopo je rostlinná droga připravovaná ze semen stromů rodu Anadenanthera, které rostou v severní části Brazílie, v povodí Amazonky, na travnatých pláních v povodí Orinoka, ve Venezuele a v Kolumbii. Příprava drogy yopo se liší u jednotlivých kmenů. Nejčastěji se semena praží a pak drtí na jemný prášek. Do vzniklého prášku se mohou přidávat vápnité ulity šneků či popel různých rostlin. Připravená směs se šňupe dlouhými dutinkami ze stonků marantovitých rostlin.
 
Využívání pro přípravu rituálního šňupacího prášku, či různých směsí ke kouření, je zaznamenáno již v době před cca 4500 lety. Odborně je šňupání yopy prvně zmíněno díky německému přírodovědci a cestovateli baronu Humboldtovi, který pobýval v roce 1801 mezi indiány a sledoval přípravu drogy.
 
V některých lokalitách se yopo šňupe denně, aby došlo k posilnění. Ve většině případů je yopo droga určena pro domorodé šamany a kouzelníky. Pomocí drogy upadají do tranzového stavu, kde nechybí vidiny a rozmlouvání s duchy hekula. Droga jim také dává věštecké schopnosti.
Šňupání má také ochránit kmen před chorobami a stará se o zvýšení pozornosti lovců a psů. Yopo je pro šamany a celý kmen možností cesty k udržení mýtických zkušeností a k jejich přenášení na mladší členy. Jde o jakousi modlitbu k silám, ovládajícím tento svět.

Hlavní účinné látky yopo

Semena se používají k výrobě drogy yopo a obsahují tryptaminové deriváty a D-karboliny. Jedná se o látky navozující halucinogenní stavy. Obsažené psychotropní látky tvoří lineární a cyklické deriváty tryptaminů. Tryptamin tvoří základ aminopropanové kyseliny, dost se vyskytující ve zvířecích organismech. Yopo obsahuje také necyklické tryptaminy. Koncentrace obsažených alkaloidů se mění podle toho, zda se jedná o volně rostoucí nebo šlechtěné rostliny.

Účinky yopo

Účinek yopo drogy se dostavuje hodně rychle. Z nosních dutin se uvolňuje hodně hlenu. Svaly na rukou mají občasné záchvěvy a obličej se zkroutí. Následně dojde k divoké gestikulaci, k výkřikům a poskakování. Záchvat je vyčerpávající a trvá půl až jednu hodinu. následuje strnulost, hluboký spánek a halucinace.

Zdravotní rizika yopo

Yopo je droga s nijak dlouhými účinky. Intoxikace se projevuje omezením svalové koordinovanosti, svalovými záškuby nebo mírnými křečemi. Později pociťuje konzument nevolnost, vizuální halucinace a neklidný spánek.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY