Extáze: účinky, rizika

Velikost textu: A A A

Extáze: účinky, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Extáze patří mezi uměle připravované drogy. Jsou obvykle ve formě pilulek či tobolek. Extáze je jedním z nejtypičtějších zástupců takzvaných tanečních drog. Označuje se také za taneční dorgu a pod tímto pojmem je známá. Patří do skupiny k amfetaminům. Její chemický název je metylendioxymetylamfetamin, zkráceně MDMA.

MDMA byl objeven již v roce 1910. Byl patentován německou firmou a to jako potencionální lék na hubnutí. Ovšem jako lék na hubnutí nebyl prokazatelně používán. Veřejnost extázi znovuobjevila v osmdesátých letech dvacátého století. V rozvoji novodobých Hippies, Rave. Dále se extáze testovala americkou armádou v době „studené války“. Označovala se jako „droga pravdy“. V sedmdesátých letech je označována jako „droga lásky“.

Užití extáze se prokazuje močovou zkouškou. Přítomnost extáze v těle může test vykázat i dva až tři měsíce po užití drogy. Tabletky nebývají větší než jeden centimetr a jsou různě zbarvené. Extáze má mnoho slangových názvů. Například éčko, koule, pilule, koláč, pilule lásky, bobule, smajlík, extoška a jiné.

Účinky extáze

Užití extáze způsobuje velké stimulační účinky. Člověk je ta schopen neustále fyzické aktivity a to bez známek či stop únavy až do úplného vyčerpání organismu. Extáze se tak často bere na různých tanečních zábavách. Fyzická aktivita se tak vybíjí tancem. Účinek extáze přichází obvykle do dvaceti až třiceti minut po užití. Její účinek trvá od tří až do šesti hodin. Extáze také způsobuje dobrou náladu, veselost, citové pouto k přátelům, ale také k cizím osobám, zvyšuje sebejistotu, vede k náhodnému sexu.

Rizika užívání extáze

Droga má řadu nepříjemných účinků. Může docházet ke strnulosti čelisti, svalová stuhlost, nevolnost, nadměrné pocení, třes, chlad, rozostřené vidění, rozšířeným zorničkám. Některé účinky se dostavují až poté, co extáze přestane účinkovat a účinky mohou přetrvávat dlouho. Je to podobné jako silná kocovina. Lidé, kteří pravidelně a dlouhodobě užívají extázi, se trvale narušuje rovnováha serotoninového metabolismu v mozku. Objevují se deprese, ztráta paměti, impulzivní chování a návaly paniky. Pravidelné užívání extáze často sahají po silnějších stimulantech jako pervitin či kokain. Dochází často k vyčerpání organismu, totálnímu kolapsu organismu.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: závislosti, drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY