Heroin: účinky, rizika, předávkování

Velikost textu: A A A

Heroin: účinky, rizika, předávkování

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Heroin neboli též diacetylmorfin je polysyntetický opioid. Je bílý a krystalický jako sůl. Je velice silně návykový. Poprvé se heroin objevil roku 1874, kdy jej vynalezl britský chemik C. R. Adler Wright. Jako lék heroin poprvé vyrobil němec Felix Hoffmann a to právě z německé společnosti Bayer. V letech 1898 až 1910 byl heroin používán jako nenávyková náhražka morfinu a také jako dětská medicína proti kašli. Později bylo zjištěno, že heroin se v játrech metabolizuje na morfin. Tento objev velice zasáhl Bayer a znemožnil další legální prodávání heroinu. Paradoxem je, že heroin se původně vyrobil jako náhražka za silně návykový morfin. Až později se zjistilo, že heroin je ještě silnější a návykovější než samotný morfin.

Heroin je velmi silně zneužíván jako silná návyková droga. Heroin získal postupně bohužel spoustu přísad. Ty zvětšují objem a množství heroinu a tím pádem vedou k větším ziskům. Používá se například jedlá soda, cukr, prací prášek nebo omítka. Přísadami, zvláště pak omítkou a podobně se heroin stává ještě nebezpečnější drogou než už je. Heroin se užívá šňupáním nebo nitrožilně.

Důsledky užívání heroinu

Užití heroinu vyvolává silnou euforii, zvyšuje se tolerance. Je to v podstatě jakýsi fyzický útlum, provází jej pocity blaženosti. Pokud něco bolí, zmizí to, narkoman na nic nemyslí. Narkomani popisují tento stav jako nirvánový stav. Uživatel heroinu obvykle rychle ztrácí svou hmotnost, tělo začíná chátrat. Je lhostejný, netečný, svět jakoby jej ani nezajímal. Myšlenky se soustřeďují na jediné, sehnat peníze, koupit drogu a užít ji. Podle způsobu užití se dostává do těla.

Jako každá droga i heroin poškozuje celkový organismus lidského těla a může způsobit velmi rozsáhlé zdravotní problémy, které si závislý ponese po celý život. Heroin je silně návyková látka. Poškozuje nervový systém, může dojít k otravě z příměsí, které někteří dealeři přidávají do heroinu, chronická zácpa, zkornatění žil. Po závislé jedince, kteří si drogu aplikují vpichem do žíly, hrozí rovněž, věší riziko nákazy hepatitidy a HIV.

Při odvykání nebo při absťáku narkoman pociťuje pocení, úzkost, malátnost, depresi, silné křeče, bolesti, nevolnost, zvracení, poruchy spánku, třesavka a další příznaky.

Předávkování se může projevit nedostatkem kyslíku v krvi, takzvané modrání kůže. Narkoman se může udusit, zkolabovat, můžou mu selhávat všechny orgány v těle.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy, závislosti

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY