Léky jako droga

Velikost textu: A A A

Léky jako droga

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Problematika závislosti na lécích na předpis je v dnešní době velmi opomíjená. Zkrátka jí není věnována dostatečná pozornost. Závislost způsobují nejčastěji sedativa, hypnotika, analgetika, léky se stimulačním účinkem a podobné. Ačkoliv to vypadá zdánlivě jednoduše, vzít si lék a na chvíli na nic nemyslet, být v klidu a v takovém útlumu. Ovšem jsou léky, na které vzniká velice rychle závislost a je pak velmi těžké, přestat tyto léky užívat, protože už se vytvořila závislost.

Obecně tlumící léky, hypnotika, sedativa, analgetika a další léky cílí na CNS. Centrální nervovou soustavu utlumují. Dochází k otupělosti, k ospalosti, je vám vše jedno, nemáte žádné starosti, nic vás netíží, netrápí, pokud něco bolí, díky analgetikům to přestane a podobně. Například dochází k výrazným problémům s řečí, mluvení jde pěkně ztuha, někdy se může projevovat například také blábolení či nesouvislé řeči.

Opakované, pravidelné a dlouhodobé užívání těchto léků vede, jak už bylo výše zmíněno k závislosti a to nejen fyzické, ale také i k psychické závislosti. V naprosté většině případů to jsou léky, které lze legálně získat na lékařský předpis. Lékař je ovšem nenapíše jen protože, je vy chcete. Je si moc dobře vědom možnosti závislosti na lécích a tak jejich výdej pečlivě hllídá a sleduje. Pokud uživatel užívá nějakou dobu tyto léky, obvykle na něm není nic divného či jiného, zkrátka se to nemusí vůbec projevit.

Pokud se léky do těla nedostanou, přichází různé příznaky toho, že zkrátka lék chybí. Takzvané abstinenční příznaky. Opakuje se neklid, nervozita, úzkost, agresivita, mrzutost, rozmrzelost, nespavost či neklidný spánek. Pokud jsou ty léky analgetika, pak nastupuje bolest či se znovu objeví. Bolí svaly, jsou možné také křeče, průjem, třes celého těla, někdy zimnice. Léky se ve vysoké míře užívají nejčastěji ve formě tabletek, kdy se polykají.

Kromě těchto příznaků se samozřejmě můžou objevit různá poškození orgánů. Například jater či ledvin. Hrozí zde nebezpečí předávkování, což vyvolává kóma či smrt. Proto je nutná velká opatrnost při manipulaci s léky.

Léčba je mnohdy běh na dlouhou trať a vyžaduje velkou pomoc okolí a hlavně podporu. Samotná závislost na lécích v naší společnosti sice v podvědomí je, ovšem tato závislost nemá své společenství.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY