Ropucha a její halucinogenní jed - účinky, rizika, účinné látky

Velikost textu: A A A

Ropucha a její halucinogenní jed - účinky, rizika, účinné látky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Ropuchy patří k pasivně jedovatým živočichům. Jed produkují exokrinní jedové žlázy nacházející se na kůži celé žáby, ale hlavně v horní části hlavy a na hřbetě. Žlázy obsahují hlenovité sekrety chránící ropuchy před mikrobiálními a houbovými infekcemi a před predátory.
Do čeledi ropuchovitých patří několik rodů ropuch. V našem přírodním prostředí se vyskytují tři druhy - ropucha obecná, ropucha zelená a ropucha krátkonohá.
 
V osmdesátých letech 20. století bylo v USA rozšířené kouření cigaret obsahujících usušenou ropuší kůži. Poslední dobou je trendem olizování živých ropuch, kdy se konzumuje droga a zároveň překonává odpor k ropuše. Používání halucinogenů z ropuchy není novinkou, ale patřilo i do receptur čarodějnic.

Hlavní účinné látky jedu ropuchy

Jedovatost ropuch mají na svědomí látky steroidní glykosidy a steroidní alkaloidy. Toxicitu sekretu zajišťují hlavně živočišné alkaloidy a srdeční glykosidy. Ropuší jed obsahuje bufotoxin, jehož smrtelná dávka pro dospělého člověka je cca 10 - 15 mg. Usmrcení probíhá po dávce 1 g hlenovitého sekretu. Dále obsahuje indolové alkaloidy, kam patří například halucinogen bufotenin s psychotropním účinkem srovnatelným s účinkem psilocybinu nebo LSD. Halucinogenní dávka dělá cca 0,1 g ropušího sekretu.

Účinky jedu ropuchy

Halucinogeny z ropušího jedu způsobují zdravému člověku změny nálad, psychické změny a proměnu myšlení. Umí utlumit některé procesy v nervovém systému a následně smysly zbystří víc než je normálně možné. Vzniklé halucinace jsou barevné, v zajímavých tvarech a hodně snové a vizuální. Ropuchy si nedopřávají k jídlu ani živočichové, kteří se živí žábami. Jsou plné nejen silných jedů, ale mají hodně hořkou chuť. Jed je nebezpečný také po uhynutí ropuchy, protože přečkává v usušené kůži, odolává i vysokým podnebním podmínkám. Může například dojít ke kontaminaci malých jezírek apod.

Zdravotní rizika jedu ropuchy

Při požití jedu a během otravy se nejdříve projeví místní podráždění zažívacího ústrojí. V pozdější době se otrava projevuje zvracením a průjmy. Dále očekávejte zpomalení tepu a nepravidelnou srdeční činnost. Bude se zhoršovat dýchání a zrak. Po otravě jedem z ropuchy dochází také k bolestem hlavy, závratím, hučení v uších a k halucinacím. Ke smrti dojde, protože se zastaví srdce.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
<html>
<head><title>301 Moved Permanently</title></head>
<body bgcolor=

301 Moved Permanently


nginx/1.14.0 (Ubuntu)
" />
<html>
<head><title>301 Moved Permanently</title></head>
<body bgcolor=

301 Moved Permanently


nginx/1.14.0 (Ubuntu)
" /> 301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx/1.14.0 (Ubuntu)
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY