Marihuana (Konopí) - účinky drogy, rizika a účinné látky

Velikost textu: A A A

Marihuana (Konopí) - účinky drogy, rizika a účinné látky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Marihuana je známá také pod několika slangovými výrazy – hulení, tráva nebo ganja. Marihuana se vyskytuje v různých oblastech. Evropská marihuana má více listů v porovnání se severoamerickou.
 
Marihuana se užívá jako smotaná cigareta - joint, špek, brčko. Většinou se plní čistá či se smíchá s tabákem do cigaret, vodních dýmek. Hořící látky a kouř se vdechuje. Marihuana se také po smíchání s tabákem žvýká (Indie). Může se podávat v jídle – v koláčcích nebo s olejem nebo máslem. Pít můžete také mléko, co se několik hodin vaří s jinými částmi rostliny. Dávkování je individuální a záleží na citlivosti jedince. Marihuana se užívá také jako joint - cigareta se sušenou marihuanu s tabákem či bez tabáku. Blunt znamená marihuanový doutník, kde tabákový list nahrazuje papírek. Bong je přenosnou jednoduchou vodní dýmkou, během kouření se marihuana vkládá do kotlíku a prochází skrz vodní lázeň – kouř se ochlazuje.

Hlavní účinné látky marihuany

Drogu marihuanu tvoří usušené a rozmělněné listy a také vrchní rostlinné okvětní části konopí setého, konopí indického nebo konopí rumišního. Obsahuje nad 0,3 % THC - trans-Δ9-tetrahydrocannabinolu. Obsah THC je běžně od 0,01 % do 2 % - záleží na obsahu směsi. Pokud se marihuana déle skladuje, může se THC úplně vytratit. Dále marihuana obsahuje mnoho set různých cannabionidů, z nichž některé dosud nebyly objeveny. Obsaženy jsou například cannabidiol (CBD), tetrahydrocannabivarin (THCV) a cannabichromem (CBC).

Účinky marihuany

Nízké dávky marihuany navozují klid a zvýší se pohoda. Objevuje se stav zasněného
uvolňování, ale také hlad a chuť hlavně na sladké. U konzumentů se změní smyslové vnímání, dost se mění myšlení a smyslové vjemy. Po požití vyšších dávek se objevuje vysmátost bez příčiny. Záchvaty smíchu mohou trvat i desítky minut. Po euforii přichází chuť relaxovat a spát.
Pomocí marihuany se mírní nepříjemné symptomy různých onemocnění, přípravky s konopím mírní křeče, bolesti kloubů, alergie, nechutenství apod.

Zdravotní rizika marihuany

Kouření marihuany zvyšuje riziko vzniku bronchitidy a jiných plicních onemocnění. Po pravidelném užívání se jedinci stávají apatickými a letargickými. Nezajímají je osobní vztahy ani práce. uživatelé marihuany mají mnohdy zarudlé oči. Smrtelné případy z předávkování nejsou doposud známy.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY