Crack - účinky, rizika

Velikost textu: A A A

Crack - účinky, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Crack je v podstatě slangový výraz pro volnou bázi kokainu, proto jej řadíme mezi drogy kokainového typu. Obvykle se o něm říká, že je to cenově dostupnější varianta kokainu. Crak se řadí mezi tvrdé, stimulační a narkotické drogy a to protože je nebezpečnější a návykovější než kokain. Kokain je bílý, krystalický prášek. Crak má podobu pevných kousků nebo krystalů, které mohou mít různou barvu. Zahřívá se a kouří. Právě při zahřívání vydává zvuky podobné praskání či pukání což je anglicky crack.

Crack se začal kouřit asi někdy od počátku dvacátého století. Kouření se rozšířilo masivně hlavně mezi černošskou populací v USA. V devadesátých letech se crack rozšiřuje v západní Evropě. Zatímco kokain se šňupe, crack se nešňupe, nejčastěji se užívá formou kouření ve speciálních skleněných trubičkách.

Účinky a rizika užívání cracku

Při kouření crak absorbujete do těla plícemi. Působí na CNS (centrální mozková soustava) podobně jako kokain. Crack tak působí intenzivně a okamžitě. Působení je krátké, trvá asi patnáct minut. Závislost se u cracku rozvíjí velmi, oprabdu velmi rychle. Může se tak stát, že již při prvním setkáním s prvním vykouřením craku, se uživatel může stát na cracku závislým. Crack a kokain nezpůsobují fyzickou závislost, ale psychickou. Stav euforie, který po craku přichází, je krátkodobý, tak si jej uživatel a závislý chce udržet co nejdéle.
Pokud někdo vykouří crak může se stát nebezpečným pro sebe a své okolí a také někteří popisují extrémní sílu. Občas se připojují deprese, címž se jedinec stává agresivním a při návalu vzteku či právě oné deprese, může z nepochopitelných důvodů napadnout své okolí a velmi někomu ublížit či jej dokonce usmrtit. Střídají se u závislého jedince stavy euforie a stavy extrémních depresí. Není možné jedince uklidnit či jej nějak zpacifikovat, právě kvůli velké síle. Závislí na cracku mají také sklony k sebevraždám.

V pokročilejším stádiu závislosti, jsou lidé na craku takříkajíc mimo. Trpí halucinacemi, přeludy, vážnými zdravotními problémy. Každá droga, crack nevyjímaje způsobuje poškození pokožky, zažloutnutí, zešednutí a podobně. Crack působí také na CNS a může i v některých případech trvale poškodit mozek. Navíc také se poškozují plíce, tak jako při každém kouření. Nicméně zde jsou látky aktivnější, tudíž plíce více poškozují.
Crack je velmi rizikový, zvláště co se týče předávkování. Je často těžké totiž odhadnout, množství aktivních látek. Proto je crack často podceňován. Předávkování může výrazně poškodit mozek a v některých případech způsobuje selhání celého těla a smrt.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: závislosti, drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY