Virola - psychotropní droga a její účinky a rizika

Velikost textu: A A A

Virola - psychotropní droga a její účinky a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Je známo několik desítek druhů rostlin virola a jedná se o psychotropní rostliny. Zejména se pro přípravu drogy využívá Virola theiodora, známá také například pod názvy epená či paricá. Stromy viroly dorůstají až do výšky 75 m a droga se bere z výpotku jejich vnitřní kůry. Následně se pak využívají různé způsoby přípravy drogy. Šamané u indiánů z Kolumbie šňupou drogu a s její pomocí léčí a určují nemoci. Využívá se i během různých náboženských slavností.
 
Už na začátku 20. století se německý entomolog prvně zmínil o halucinogenních účincích rostlin virola, protože pobýval mezi indiány. Přesný původ šňupací směsi byl však zjištěn roku 1938, kdy brazilský botanik zveřejnil výrobu prášku epená ze stromů virola theiodora a virola cuspidata.
 
Vnitřní kůra viroly obsahuje červenou pryskyřici, ze které se připravuje prášek s halucinogenními účinky. Lesklé listy mají podlouhlý či široký srdčitý tvar a po usušení připomínají svou vůní čaj.
Drogu tvoří pryskyřice rudé barvy. Vlastně jde o původně bezbarvé lýko ovlivněné enzymy tak, že se zbarví do krvavě rudé, poté tuhne až tvrdne do lesklé hmoty. Jedním způsobem zpracování je drcení kůry a vaření v malém množství vody. Pasta se pak suší až do vypaření vody, drtí se a prosévá.

Hlavní účinné látky viroly

Obsahem jsou tryptaminy a indoly, přičemž je důležité zahřívání drogy, protože jinak mizí halucinogenní vlastnosti. Droga obsahuje celkem šest příbuzných indolových alkaloidů, řadících se do skupiny jednoduchých lineárních nebo cyklických derivátů tryptaminů, které mají tetrahydro-ß-karbolinovou strukturu. Mezi hlavní halucinogenní alkaloidy patří 5-methoxy-N,N-dimethyltryptamin a N,N-dimethyltryptamin. Pouze ve stopovém množství se objevují 6-methoxy-N,N-dimethyltriptamin a 2-methyl- a 1,2-dimethyl-8-methoxy-tetrahydro-b-karbolin.

Účinky viroly

Po šňupnutí účinkuje droga ihned. Dostavují se příznaky projevované zvýšenou aktivitou, vzrušením, tancem, zpíváním a výkřiky. Posléze se dostavuje nevolnost, znecitlivění končetin, ztráta svalové koordinace a dlouhotrvající strnulost se sluchovými a vizuálními halucinacemi. Posléze je konzument uveden do neklidného a hlubokého spánku.

Zdravotní rizika viroly

Objevují se žaludeční nevolnosti, zrakové halucinace, tiky u mimického svalstva a znecitliví končetiny. Tyto příznaky jsou přechodné a odezní. Tak jako u jakýchkoliv jiných drog, i zde varujeme před jakoukoliv formou užívání!

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 2/2

 ZlomeninyAsi není žádným překvapením, že mezi časté a vůbec nejčastější úrazy při automobilovém závodu jsou zlomeniny,…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY