Spála - příznaky, příčiny a léčba

Velikost textu: A A A

Spála - příznaky, příčiny a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Odborně latinsky se spála nazývá scarlatina a je to onemocnění, které způsobuje bakterie streptokoka. Typickým příznakem spály je vyrážka neboli exantém. Existují dva typy spály, které se od sebe liší podle charakteru této vyrážky.

Jsou jimi spálová angína a ranná spála. U spálové angíny následuje vyrážka v krátké době po odeznění příznaků angíny, u ranné spály pronikají bakterie do těla v důsledku nějakého poranění, takže příznaky angíny se zde neobjevují.

Obvyklé příčiny spály

Příčinou spály je bakterie streptokoka, která není nijak výjimečná. Jejím nositelem je člověk. Streptokok je také schopen přežít poměrně dlouho i na předmětech kolem člověka. Šíří se kapénkovou infekcí.

Obvyklé příznaky spály

Příznaky spály se liší podle toho, o jakou spálu se jedná a jakým způsobem vstoupila bakterie do těla. Pokud se do těla dostala ústy, pak se po krátké inkubační době asi pěti až sedmi dnů začínají objevovat první příznaky angíny – jedná se tedy v tomto případě o spálovou angínu. U tohoto typu spály se objevují stejné symptomy jako u klasické angíny. Dochází k bolestem hlavy a břicha, vysokým teplotám, zimnicím a bolesti v krku. Bolest a škrábání v krku může být natolik intenzivní, že omezuje polykání jak slin, tak i potravy a tekutin. Dalším znakem jsou také zduřené uzliny, které jsou i tvrdé na omak. Objevuje se také spálová vyrážka, která mívá zpravidla podobu načervenalých teček.

Možnosti léčby spály

Při podezření na spálu se doporučuje co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Čím dříve se spála začne léčit, tím lepší je šance na její odstranění. Lékař spálu diagnostikuje výtěrem v krku, který posílá na mikrobiologickou analýzu. Výsledky chemických testů však nejsou okamžité, proto se mezitím může lékař spokojit s testovací sadou přímo v ordinaci. Po diagnostikování spály se jako léčebný prvek nasazuje penicilinové antibiotikum.

Rizika a komplikace spály

Pokud se spála nezačne zavčasu léčit, mohou nastat i jisté komplikace. Například se může rozšířit zánět do nosních dutin. Zároveň také může dojít k poškození srdečního svalu, které může mít i fatální následky.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Zdravotnictví

Zdravá výživa

Léky

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: angína, nemoci, horečka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

Základní vychytávky pro péči o nemohoucí osobu

Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY