Jaké potraviny pomáhají při borelióze

Velikost textu: A A A

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu urychlit pomocí vhodných potravin?

Co je lymská borelióza

Jedná se o infekční nemoc, kterou způsobují bakterie Borrelia burgdorferi, v České republice nemoc nejčastěji přenášená klíšťaty. Onemocnění postihuje kůži, nervový systém, klouby i srdce.
Nakazit se můžete buď přímo přisátým klíštětem, nebo jeho výkaly či zbytky těla zanesenými do jakékoli rány v kůži. Podle statistik se 30 % lidí, kteří měli přisáté klíště, nakazilo boreliózou. Každoročně se v Česku nakazí tisíce lidí.

K rizikovým faktorům boreliózy patří pobyt v přírodě, nedodržování zásad protiklíšťové ochrany. Abychom předešli této nákaze, měli bychom sledovat mapu výskytu infikovaných klíšťat a těmto místům se vyhnout. Pokud jdeme do lesa, obzvláště s dětmi, měli bychom si zakrýt co největší část těla, tedy mít dlouhé kalhoty, rukávy i pokrývku hlavy. Samozřejmostí je ošetření repelentem a důkladná prohlídka po návratu domů.

Co jíst při borelióze

Pupalkový olej

Pupalkový olej je nepříliš známá surovina, přidávaná spíše do olejových směsí pro ženy, ani mužům však rozhodně neuškodí. Obsahuje protizánětlivé prostaglandiny, které účinně tlumí záněty i bolest.

Chlorella

Chlorela je mořská řasa, jeden z nejstarších organismů na zemi. V současné době je zařazována do skupiny tzv. superpotravin pro své detoxikační a regenerační účinky, při borelióze oceníte také její obsah vitamínů a minerálních látek.

Česnek

česnek je přírodní antibiotiku, slouží tedy jako prevence před boreliózou, a zároveň posiluje imunitu. Pro pravidelnou konzumaci je doporučován také proto, že působí jako antioxidant.

Lněný olej

Tento olej se vyrábí lisován za studena ze semínek lnu setého, nutričně je velmi cenný díky obsahu omega 3- a omega 6- mastných kyselin. Tyto cenné kyseliny působí protizánětlivě, a hodí se tedy při všech zánětlivých onemocněních, tedy i borelióze.

Makrela

Makrela, samozřejmě optimálně neuzená, je olejnatá ryba, také bohatá na omega 3- a omega 6- mastné kyseliny, má stejné pozitivní účinky jako výše uvedený olej. Stejnou službu vašemu zdraví udělá i maso z lososa.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

Léky

zobrazit vše

Ostatní

zobrazit vše

Z domova

Ze zahraničí

Zdravá výživa

zobrazit vše

Babské rady a recepty

Zdravý životní styl

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zobrazit vše

První pomoc

Vitaminy a minerály

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: nemoci, výživa

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen…

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

10 nejtučnějších hříchů - jídel

Tučná jídla nejsou příliš zdraví prospěšná. Přinášíme přehled 10 jídel, která patří mezi ty nejtučnější.Pečená husa nebo…

Chcete zdravé srdce a cévy? Výrazně omezte sůl!

 Pokud chcete jednoduše prospět vašemu zdraví, snižte obsah soli. Neznamená to jen sklidit slánku ze stolu a jen minimálně…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY