Úvod / Lexikon zdraví / Nemoci / Mor - příčiny, projevy a léčba
Mor je infekční onemocnění, které z historického hlediska mělo katastrofické následky na celou lidskou společnost. V současné době už jeho hrozba není tak aktuální, nicméně zejména ve středověké společnosti si mor vyžádal miliony obětí.
Je to choroba, kterou způsobuje bakterie zvaná latinsky Yersinia Pestis. Rozlišuje se několik různých druhů moru. Tím asi nejrozšířenějším a nejznámějším je takzvaný dýmějový mor (neboli bubonická forma moru), který na člověka přenáší blecha infikovaná hlodavci, jakou jsou krysy, potkani, myši apod. Krysy jsou také nejběžnějšími nosiči moru, sami touto nemocí však netrpí.
Pro svého přenašeče tak mor není smrtelný. Jakmile infikovaná blecha kousne člověka, dochází k nákaze, na pokožce se objeví vyrážka a poté výstupek v oblasti mízních uzlin. Dalším typem moru je mor takzvaný septický a plicní neboli pneumonický. Tento pneumonický mor se přenáší kapénkově z člověka na člověka a je velmi nebezpečný. Pokud nedojde k okamžitému léčení, pak je úmrtnost u plicní formy moru více než devadesáti procentní.
Mor má velmi krátkou inkubační dobu. Po jejím skončení nastávají u infikovaného jedince vysoké horečky, bolesti kloubů, malátnost a třesavka. U dýmějového moru se obvykle vyskytují hnisavé záněty. Pokud dojde k prasknutí těchto zánětů, může to způsobit celkovou sepsi. Plicní forma moru má podobné příznaky jako zápal plic a úmrtnost těchto případů je velmi vysoká. U bubonické formy je smrtelnost okolo šedesáti procent.
V dřívějších dobách neexistoval proti moru žádný lék, a tak se díky jeho rychlému šíření objevovaly morové epidemie kosící značnou část populace. V dnešní době se dá moru preventivně předcházet očkováním, při nákaze se pak dá léčit pomocí antibiotik.
V dnešní době už ve vyspělých zemích hrozba morové nákazy a epidemie není aktuální díky zlepšeným hygienickým podmínkám.
Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.
Babské rady a receptyZdravá výživaLéky |
Nemocizobrazit všePříznaky a příčiny |
Štítky: horečka, infekce, bakterie
Onemocnění virem HIV je nejen neskutečně zákeřné, ale především nevyléčitelné. V současné době hovoří mnohé teorie…
Zánět močového měchýře je nepříjemným, obtěžujícím a často bolestivým zdravotním problémem, kterému lze předcházet prevenci,…
Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…
Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…
Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…
Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…
Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…
Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…
Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…
O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…
Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…
Box pouze pro vaši textovou reklamu! Neváhejte nás kontaktovat.
Jste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a ráno sotva vstanete z postele? Možná je na vině nedostatek červených…
Nemalé množství lidí již absolvovalo obě dávky vakcíny Comirnaty od Pfizer a BioNTech proti koronaviru Covid-19. Jaké jsou jejich zkušenosti s případnými…
Zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. Měli nějaké vedlejší účinky…
Vakcína Sinopharm se používá v mnoho zemích celého světa. Do většího povědomí Čechů se dostala teprve se žádostí prezidenta Zemana o její dodání.…
Zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceDalší z vitamínů skupiny B-komplexu tentokrát s označením vitamín B5 neboli…
Vitaminy a minerály | RedakceNemoci slinivky břišní jsou závažné, neboť slinivka je pro život nezbytný orgán.…
Zdravá výživa | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceZeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakceDalší z vitamínů skupiny B-komplexu tentokrát s označením vitamín B5 neboli…
Vitaminy a minerály | RedakceZeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakcePrasklý ušní bubínek – ruptura bubínku, perforovaný bubínek, je dírou či slzou v bubínku.…
Nemoci | Redakce