Proleženiny - jejich příznaky, příčiny a léčba

Velikost textu: A A A

Proleženiny - jejich příznaky, příčiny a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Proleženiny se odborně nazývají dekubity a jedná se o velké bolestivé otlaky způsobené ležením dlouhou dobu na jedné části těla.

Tato poranění se týkají zejména dlouhodobě ležících pacientů, lidí dlouhodobě připoutaných na lůžko, kteří nejsou schopni se sami pohnout nebo otočit. Rány vznikají většinou v místech s tenkou tukovou a svalovou vrstvou a jsou způsobeny tlakem na kůži.

Obvyklé příčiny proleženin

Dekubity jsou tedy evidentně spojeny s dlouhodobým tlakem na konkrétní místo lidského těla. Tento tlak způsobuje kontrakci svalových tkání, které se pak nedostatečně prokrvují a okysličují. V důsledku toho dochází k odumírání tkáně, čemuž se odborně říká nekróza. Nejčastějšími místy, na nichž se proleženiny vyskytují, bývají ty části těla s tenkou tukovou a svalovou vrstvou, jako jsou například oblasti kyčelních kloubů, kostrče, lopatek apod. Zde pak také nejčastěji dochází k výskytu infekcí.

Obvyklé příznaky proleženin

Proleženiny jsou pro současné lékařství závažným problémem z toho důvodu, že jejich léčba je obtížná a hlavně bývají častou příčinou infekčních onemocnění. Infekce totiž může do těla proniknout právě v místech bolavých otlaků. Je proto důležité, aby se zdravotnický personál o ležící pacienty důkladně staral a pravidelně měnil jejich polohu, pokud nejsou schopni se posunout sami. Důležitá je také správná hygiena a pravidelná výměna ložního prádla.

Možnosti léčby proleženin

Proleženiny jsou nesmírně svízelné právě z toho důvodu, že jejich léčba je obtížná a časově náročná. Pro důkladnou léčbu je hlavně nutné zajistit vlhké prostředí v poraněné oblasti, čímž se zabrání infekci. Rány se musí dezinfikovat a dále se používají různé polštárky, hygienické prostředky apod.. Komplikované případy se musejí řešit chirurgicky.

Rizika a komplikace

Pacient s proleženinami pro zdravotnický personál znamená zvýšenou zátěž. Prevence proleženin je nicméně nesmírně důležitá, neboť pacienti, u nichž se dekubity vyskytnou, mají pětkrát vyšší úmrtnost.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Léky

Nemoci

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: infekce, proleženiny

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nové úspěchy v léčbě HIV/AIDS u dětí

 Onemocnění virem HIV je nejen neskutečně zákeřné, ale především nevyléčitelné. V současné době hovoří mnohé teorie…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY