Ergometrie - průběh vyšetření, důvody, příprava, rizika

Velikost textu: A A A

Ergometrie - průběh vyšetření, důvody, příprava, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Může být požitý pojem ergometrie, stejně jako může být použitý i pojem zátěžové EKG. V obou případech se ale jedná o stejné vyšetření. To je založeno na tom, že lékař zjistí, jak konkrétně dokáže srdce pacienta zvládat fyzickou zátěž. A podle toho je následně určeno, nakolik je zdravé, jelikož mnohé vady a onemocnění srdce se projevují nikoliv v klidovém stavu, ale právě ve chvíli, kdy námaha dosahuje vysokých stupňů.

Důvody k vyšetření ergometrie

Hlavním důvodem k provedení ergometrie je podezření na konkrétní onemocnění srdce, které mohou být spojeny s tím, že si pacient stěžuje na problémy, které byly spojeny až s námahou. Důvody jsou spojeny třeba s diagnózami, jako je porucha srdečního rytmu, nebo například poměrně známá angina pectoris. Vyšetření tak dokáže danou diagnózu v případě existence problému jasně potvrdit.

Příprava na vyšetření ergometrie

Základní příprava na vyšetření je spojena s tím, že jako pacienti byste neměli nejméně dvanáct hodin před vyšetřením nepít alkohol a být střízliví, stejně jako je třeba nekouřit – nikotin je v případě nutnosti možné do těla dostat pomocí náplastí, nebo pomocí žvýkaček. Dále je třeba zhruba 2 hodiny před vyšetřením nic nejíst, a také nepít kávu. V závislosti na doporučení lékaře může být nutné i vysazení některých léků.

Průběh vyšetření ergometrie

Nejprve dojde k nasazení elektrod, a to na trup i končetiny. Upevní se tlakoměr a poté dojde ke změření prvních hodnot. Následně je pacient umístěný na speciální rotoped, na kterém již musí šlapat, aby bylo možné docílit výraznější fyzické námahy. Během jízdy na rotopedu jsou průběžně zaznamenávány veškeré požadované hodnoty, jak s ohledem na křivky EKG, tak s ohledem na puls.

Co dělat po vyšetření

Nejsou nutná žádná omezení, jelikož po vyšetření se může pacient chovat a žít zcela normálně. V prvních desítkách minut by měl brát na vědomí, že je po náročnějším fyzickém výkonu – zvláště, pokud jde o osobu, která není trénovaná.

Rizika a komplikace vyšetření

Rizika mohou přijít, pokud člověk aktuálně trpí zánětlivým onemocněním., v takových případech lékař raději vyšetření odloží a ergometrie je provedena jindy. Také může být nebezpečné provádět vyšetření ve chvíli, kdy je u pacienta diagnostikována celkem nestabilní angina pectoris, nebo pokud má výrazné poruchy srdečního rytmu, stejně jako může být rizikovým stavem zúžená aorta. 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Zdravotnictví

Zdravá výživa

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Vyšetření a operace

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: srdce, vyšetření

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Operace srdce za pomocí katetru

 Srdce je jedním z hlavních svalů lidského těla a právě díky němu je efektivně rozváděna krev do jednotlivých orgánů.…

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Jaké potraviny pomáhají při vysokém cholesterolu

Zvýšená hladina vysokého cholesterolu je velkým zdravotním problémem, protože vysoký cholesterol zvyšuje riziko cévních a…

Jak se stravovat po infarktu

 Celozrnné výrobkyPo infarktu je nutné se stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Nesmí se zapomínat na pravidelné a dostatečné…

Metoda na operaci vrozené srdeční vady dětí

Lékaři v brněnské dětské nemocnici se pustili před několika lety do vyzkoušení nové metody, která může odstranit vrozenou…

Zásady cvičení u kardiaka 1/2

 Vždy po konzultaci s lékařem Mezi prvotní zásady cvičení u kardiaka by mělo rozhodně patřit to, že je nutná prvotní…

Zásady cvičení u kardiaka 2/2

 Delší, s menší intenzitou Cvičení kardiaků by mělo probíhat tak, že je třeba eliminovat krátkodobá cvičení s vysokou…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY