Koronarografie - průběh, rizika a důvody pro vyšetření

Velikost textu: A A A

Koronarografie - průběh, rizika a důvody pro vyšetření

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Koronarografie je typ vyšetření, které je schopno ukázat stav věnčitých tepen. Díky tomuto vyšetření je možné přesně diagnostikovat to, jak momentálně věnčité tepny vypadají. Díky kontrastní látce a rentgenovému záření lze přesně vidět, jak na tom věnčité tepny z hlediska svého stavu jsou.

Jedná se o invazivní vyšetření koronárních cév, které zásobují krví oblast srdečního svalu. Zúžení těchto cév může vést k tomu, že konkrétní pacient může dostat infarkt srdečního svalu, který může vést k úmrtí pacienta.

Důvody ke koronarografii

Nejčastěji se chodí na toto vyšetření na základě doporučení kardiologa. Ten na základě svého vyšetření doporučí kontrastní vyšetření věnčitých tepen. Výsledky tohoto vyšetření pak budou podkladem pro další postup. Pokud bude existovat i menší podezření na zúžení cév, je zapotřebí toto zúžení eliminovat.

Příprava na koronarografii

Jedná se o operační výkon, takže je zapotřebí podrobné předoperační vyšetření. Před koronarografií je také nutné stanovit čas výkonu a místo, kde bude toto vyšetření probíhat. Před koronarografií je nezbytné přijít na vyšetření nalačno. Zakázáno je i koření před operačním výkonem.

Průběh koronarografie

Vyšetření se provádí ve speciálním operačním sále. Je prováděno v poloze vleže, kdy je nejprve do těla pacienta zaváděn katetr. Nejprve dochází k vpichu v oblasti třísla a následně je katetr zaváděn. V průběhu vyšetření je pacient napojen na EKG a také má oblast třísel znecitlivělou. Postupem katetru do těla dochází k zavedení kontrastní látky do oblasti věnčitých tepen. Na obrazovce se pak lékaři zobrazuje stav tepen. Vše se děje za pomocí rentgenového paprsku. Po vyšetření je nezbytné ležet na lůžku zhruba 6 až 8 hodin. Bez klidového režimu se toto vyšetření neobejde.

Rizika a komplikace u koronarografie

Při nedodržení základních pravidel po tomto zákroku může dojít k masivnějšímu krvácení. Mohou také následovat stavy, při nichž může pacient omdlet. Celkově ale vyšetření nezanechává na zdravotním stavu pacienta žádné následky.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Zdravotnictví

Zdravá výživa

zobrazit vše

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: srdce, cévy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Operace srdce za pomocí katetru

 Srdce je jedním z hlavních svalů lidského těla a právě díky němu je efektivně rozváděna krev do jednotlivých orgánů.…

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Jaké potraviny pomáhají při vysokém cholesterolu

Zvýšená hladina vysokého cholesterolu je velkým zdravotním problémem, protože vysoký cholesterol zvyšuje riziko cévních a…

Jak se stravovat po infarktu

 Celozrnné výrobkyPo infarktu je nutné se stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Nesmí se zapomínat na pravidelné a dostatečné…

Metoda na operaci vrozené srdeční vady dětí

Lékaři v brněnské dětské nemocnici se pustili před několika lety do vyzkoušení nové metody, která může odstranit vrozenou…

Zásady cvičení u kardiaka 1/2

 Vždy po konzultaci s lékařem Mezi prvotní zásady cvičení u kardiaka by mělo rozhodně patřit to, že je nutná prvotní…

Zásady cvičení u kardiaka 2/2

 Delší, s menší intenzitou Cvičení kardiaků by mělo probíhat tak, že je třeba eliminovat krátkodobá cvičení s vysokou…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY