Lumbální punkce a její průběh

Velikost textu: A A A

Lumbální punkce a její průběh

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Lumbální punkce je vyšetření, u kterého se z páteřního kanálu odebírá mozkomíšní mok (likvor). Páteřní kanál je prostor, ve kterém je uložená mícha. Tento prostor nachází mezi obratli. Tato metoda vyšetření se užívá k potvrzení či vyvrácení infekce, krvácení mozku, onemocnění mozku nebo onemocnění míchy. Mozkomíšní mok, který lékař odebere, se posílá na analýzu. Na základě výsledků lékaři rozhodují o dalším postupu léčení. Na neurologickém oddělení je tato lumbální punkce běžný diagnostický výkon.

K odebrání mozkomíšního moku slouží dlouhá jehla. Tou se odebírá onen mozkomíšní mok. Jehla musí být velmi dlouhá, vzhledem k tomu, že se dostane až k páteřnímu kanálu. Jehla může na první pohled budit obavy, ale není třeba se bát. Toto vyšetření, ač budí mnohdy hrůzu, není nikterak bolestivé. Lékař vám vpichne znecitlivující látku, která zařídí, aby zákrok nebolel.

Před lumbální punkcí

Lumbální puknci se označuje jako rutinní výkon. Pokud se dodržují základní pravidla, správný čas odběru, poučení pacienta a vyločí-li lékař stavy, při kterých není možno odebrat mozkomíšní mok, jsou komplikace velmi malé. Lumbální punkci lékaři neprovádí u osob a pacientů, kteří mají zvýšený tlak v páteřním kanálu, pokud má pacient nízký počet krevních destiček a, nebo pokud má pacient hnisavé onemocnění bederní páteře. Užívá-li pacient léky na ředění krve, lumbální punkci provést můžeme, ale je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Popis lumbální punkce

Samotné vyšetření lumbální punkce se provádí za pomocí hospitalizace v nemocnici a to na neurologickém oddělení. Před samotným vyšetřením je pacient řádně poučen o průběhu celého vyšetření a možných komplikací. Pacient se může lékaře na cokoliv zeptat. Samotný zákrok trvá pár minut, zhruba pět až deset. Pacient se položí na kraj stolu, na bok. Nohy si pacient přitáhne až k bradě a takto bude po celou dobu vyšetření. Lékař místo vpichu umrtví, což může být trošku bolestivé. Je to jediná bolest, kterou by, jste měli u tohoto vyšetření cítit. Ve chvíli, kdy umrtvující injekce zabrala, vám lékař nařídí zadržet dech. V tuto chvíli se odebírá mozkomíšní mok. Ucitíte pouze tlak nikoliv bolest. Pokud cítíte cokoliv jiného, bez váhání to oznamte lékaři a to aniž změníte polohu, ve které se nacházíte. Po odběru lékař místo vpichu vydesinfikuje a zalepí náplastí.

Po zákroku pacient leží hodinu rovně na břiše a poté dalších osm hodin na lůžku bez možnosti vstát. Toto je třeba dodržet, aby mozkomíšní mok neunikl z páteřního kanálu. Pokud tak neučiníte, můžou se projevovat velké bolesti hlavy ještě dlouho po vyšetření.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

První pomoc

zobrazit vše

Ze zahraničí

Vyšetření a operace

Ostatní

zobrazit vše

Zdravá výživa

Zdravý životní styl

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Léky

Vitaminy a minerály

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: páteř, mícha, mozek, punkce

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Tajemství klinické smrti

 Klinická smrt je doteď zahalena do takového tajemného hávu. Mnoho lidí, kteří tuto klinickou smrt přežili, mají neobvyklé…

Zablokovaná krční páteř a její zdravotní důsledky

Krční páteř je důležitá, tak jako vše, co v těle máme. Potřebujeme ji dnes a denně a proto, když se jí něco stane, obvykle…

Význam funkce lidského mozku, a jaké potraviny mozku svědčí?

 O tom, co jíst, abychom prospěli našemu mozku, tedy i naší schopnosti koncentrovat se a pamatovat si, přemýšlíme stále…

Nejlepší prevence proti stařecké demenci

Problémy se zapomínáním potkávají čím dál více lidí, a to nejenom v pokročilém věku. Nejčastěji se jedná o začátek některé…

Potraviny vhodné při Parkinsonově chorobě

Parkinsonova choroba je nevyléčitelné onemocnění, proto je důležité nemoci předcházet a pokud již propukne, pokusit se ji…

Co jíst při a proti Alzheimerově chorobě

Alzhemerova choroba je na vzestupu a tak je dobré vědět, které potraviny jsou dobré jako prevence i pomoc ři zpomalení jejího…

Páteř a její nejčastější problémy - seznamte se

 Nemoci pohybového aparátu, zejména bolesti zad, patří k nejčastějším příčinám dlouhodobé pracovní neschopnosti.Co…

8 super rad jak rychle odblokovat páteř 1/2

 Bolesti krční páteřeBolesti krční páteře patří mezi nejčastější zdravotní komplikace osob s kancelářským zaměstnáním.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY