Tajemství klinické smrti

Velikost textu: A A A

Tajemství klinické smrti

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Klinická smrt je doteď zahalena do takového tajemného hávu. Mnoho lidí, kteří tuto klinickou smrt přežili, mají neobvyklé prožitky. Říkává se, že vidí světlo na konci tunelu, či světlo, které je k sobě táhne a podobně. Lidé to nazývají posmrtným životem. Je tomu, ale skutečně tak?

Je to opravdu posmrtný život, nebo jsou lidé jen v šoku a tak často zkreslují mnohé věci, či se jim snad něco zdá? Američtí vědci se pokoušeli tento háv klinické smrti trošku poodhalit. Přišli se zajímavým poznatkem.

Zhruba pětina lidí, kteří prožijí zástavu srdce, se shodují na tom, že zažili mimořádné prožitky. Popisují prožitky, kdy procházejí tunelem k bílému světlu, nebo vidí, jak se vznáší nad svým tělem, vidí lékaře, kteří se jej snaží zachránit. Jiní uvádí, že vidí svou rodinu, své blízké či se jim vrací celý jejich dosavadní život. Podle vědců z Michiganské univerzity v Ann Arboru se nejedná o důkazy existence posmrtného života. Jsou to projevy mozku po zástavě srdce. A tyto projevy mohou vyvolávat silné vize.

Vědci použili potkany, jimž zastavili srdce a snímali impulsy mozku. Díky tomu zjistili, že tyto impulsy jsou podobné jako u živého zvířete, ale až osminásobně silnější. U všech sledovaných zvířat v anestezii zastavili srdce a na třicet sekund prudce vzrostla vysoce synchronizovaná aktivita mozku. Stav blízké smrti, který u potkanů nastal, mnohé elektrické signály mozku překračovaly úroveň, která byla naměřena při probuzení. Vědci byli překvapeni vysokou úrovní této aktivity.

Dosud se předpokládalo, že mozek, který umírá, není schopný takové silné aktivity. Toto samozřejmě podporovalo různé teorie o tom, že existuje posmrtný život. Myslelo se na to, že jakmile se zastaví srdce, ihned klesá aktivita mozku. Mozek je extrémně stimulován a také extrémně vymozen, proto je taková aktivita mozku.

Studie také říká, že snížení hladiny kyslíku nebo kyslíku a glukózy, což je způsobeno zástavou srdce, může mozkovou aktivitu stimulovat, je to typické pro stav vědomí.

Ovšem, nakolik je tato studie možná převést na lidi? Přeci jen, studie byla prováděna na potkanech a získané výsledky se mohou lišit u lidí. Je tedy určitě nutné provést studie u lidí. Pokud by to byla pravda, každopádně je to nový poznatek.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

První pomoc

Ze zahraničí

Zdravá výživa

Zdravý životní styl

Ostatní

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Vyšetření a operace

Vitaminy a minerály

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: věda a výzkum, mozek, smrt, klinická smrt, posmrtný život

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Objev, jak lépe bojovat s nádory prsou a vaječníků

 Věda je velmi těžká disciplína, je to určitě velmi složitá a náročná práce, na výzkumu se pracuje mnohdy roky a roky…

Váš dech je stejně jedinečný, jako otisk prstu

 Je to až s podivem, ale výzkum toto skutečně odhalil. Dech obsahuje látky, které jsou jedinečné, tak jako otisk prstu.…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Čipy, které dokážou odhalit zbytky Antraxu

 Věda se každým dnem posunuje dopředu. Má na svědomí množství dobrých, ale i špatných objevů, které měli pro lidi velký…

Paliativní léčba a její význam

Paliativné léčba je zmírňující a útěšná léčba, která je poskytována nejen pacientům samotným, ale také jejich rodině a rodiným…

Rychlá diagnostika chřipky pod taktovkou českých vědců

Asi nikdo z nás není rád nemocný a právě teď začíná období, kdy jsou všichni okolo nemocní. Mají chřipku, jsou nachlazení,…

Vycvičená E. coli likviduje infekce

Zápal plic je velmi nebezpečné onemocnění. Během něj můžete dokonce také umřít, záleží na tom, jak moc je zápal plic silný,…

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY