Lumbální punkce

Velikost textu: A A A

Lumbální punkce

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Vyšetření s názvem lumbální punkce patří mezi vyšetření, která mají získat vzorek mozkomíšního moku z oblasti páteřního kanálu. Děje se tak ryze za účelem dalšího vyšetření stavu tohoto moku.

Díky lumbální punkci je možné efektivně ověřit přítomnost či nepřítomnost původců zánětů v těle. Jedná se zejména onemocnění centrálního nervového systému anebo míchy. Často se využívá tehdy, když dochází k poranění hlavy a zvláště mozku. Odběr pochází z oblasti beder.

Důvody k lumbální punkci

Lumbální punkce je doporučována na základě konkrétní anamnézy pacienta a také klinického obrazu. Pokud výsledky předchozích vyšetření nemluví jednoznačnou řečí, pak neurolog toto vyšetření zpravidla doporučí. Zánětlivé stavy jsou díky lumbální punkci přesně diagnostikovány, takže je možné bez větších potíží dospět k tomu, že je možné onemocnění léčit. V určitých případech se lumbální punkce používá i jiných důvodů.

Příprava na lumbální punkci

Na samotný výkon se není nutné nijak extrémně připravovat. Trvání lumbální punkce je pouze několikaminutové. Po vyšetření je ovšem nezbytné, aby vyšetřený ležel po dobu 24 hodin na lůžku, aby nedošlo ke komplikacím. Nejčastěji je lumbální punkce součástí hospitalizace pacienta.

Průběh lumbální punkce

K lumbální punkci není zapotřebí složitého speciálního vybavení. Nejčastěji se provádí přímo v ambulanci anebo v jiné místnosti nemocnice. Využívá se dutá punkční jehla, při jejímž zavedení je používán kovový mandin, jenž vyplní dutinu. Po zavedení jehly se mandrén vytáhne a může být odebrán mozkomíšní mok. Při výkonu lumbální punkce je pacient na boku anebo v poloze vsedě. Nutné je mít shrbená záda, a to v maximálním možném stavu.

Rizika a komplikace u lumbální punkce

Rizika a komplikace u lumbální punkce mohou vycházet pouze z toho, že pacient nedodrží dostatečně dlouhou prodlevu po vyšetření. Typickými obtížemi jsou malátnost a nevolnost. Samotný vpich punkční jehly není v případě zkušeného lékaře nijak nebezpečný.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

Ostatní

zobrazit vše

Zdravá výživa

Nemoci

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: páteř

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Zablokovaná krční páteř a její zdravotní důsledky

Krční páteř je důležitá, tak jako vše, co v těle máme. Potřebujeme ji dnes a denně a proto, když se jí něco stane, obvykle…

Páteř a její nejčastější problémy - seznamte se

 Nemoci pohybového aparátu, zejména bolesti zad, patří k nejčastějším příčinám dlouhodobé pracovní neschopnosti.Co…

8 super rad jak rychle odblokovat páteř 1/2

 Bolesti krční páteřeBolesti krční páteře patří mezi nejčastější zdravotní komplikace osob s kancelářským zaměstnáním.…

8 super rad jak rychle odblokovat páteř 2/2

 Odblokování bodů na spodní straně lebkyOdblokování krční páteře lze dělat několika správnými hmaty, kdy se odblokují…

Dynamická stabilizace páteře

 Čeští lékaři se zasloužili o zavedení moderního operačního způsobu pro degenerativní onemocnění páteře. Nová metoda…

Metoda SM systém se stává hitem. Jaké cviky přináší?

Metoda označovaná jako SM Systém se stává stále populárnější. Stojí za ní MUDr. Richard Smíšek a jejím cílem je především…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY