Potraviny vhodné při Parkinsonově chorobě

Velikost textu: A A A

Potraviny vhodné při Parkinsonově chorobě

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Parkinsonova choroba je nevyléčitelné onemocnění, proto je důležité nemoci předcházet a pokud již propukne, pokusit se ji co nejvíce zpomalit. Vedle léků na Parkinsonovu nemoc je dobré jíst vhodné potraviny.

Čekanka

Čekanka je zelenina se zvláštní, nahořklou chutí. Pro Parkinsonovu chorobu je vhodná díky vysokému obsahu kyseliny listové a vitamínu B1, tyto látky pomáhají zmírnit neurologické příznaky nemoci. Důležitá je pravidelná konzumace, aby bylo ve stravě těchto látek dostatek.

Bílé fazole

Bílé fazole obsahují kromě jiných cenných látek levodopu, což je látka, která dokáže snížit třes a zlepšit kvalitu života s Parkinsonovou chorobou. Pokud zařazujeme bílé fazole na jídelníček pravidelně, máme menší pravděpodobnost smrti v důsledku této nemoci. Účinky fazolí jsou dlouhodobé a výsledky jsou patrné po několika týdnech.

Kurkuma

Kurkuma je exotické koření, označované i jako indický šafrán. Toto koření má skvělé účinky na funkci mozku, zejména na činnost nervových buněk. Kromě toho působí antibakteriálně, zpomaluje projevy stárnutí mozku a rozvoje stařecké demence. Kurkuma dokáže zvýšit aktivitu neurotransmiterů, čímž zrychluje přenos vzruchu mezi nervovými buňkami. Ačkoli není kurkuma v české kuchyni příliš rozšířená, je přirozenou součástí kořenicí směsi kari.

Jablka

Jablka jsou cenově dostupným a účinným prostředkem v boji s Parkinsonovou chorobou, protože obsahují antokyany, důležité antioxidanty. Tyto látky chrání naše buňky proti negativnímu účinky volných radikálů, podporují odolnost našeho cévního systému a zlepšují činnost nervových buněk. Pacienti s touto chorobou by měli jíst minimálně jedno jablko denně.

Zelený čaj

Zelený čaj je nápoj, který je bohatý, podobně jako jablka, na antioxidanty. Polyfenolové antioxidanty obsažené v zeleném čaji chrání nervové buňky a obsažené katechiny mají pozitivní účinek na centrální nervový systém. Doporučuje se pravidelné pití jak při Parkinsonově, tak Alzheimerově chorobě, má totiž pozitivní vliv i na paměť.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

První pomoc

Ze zahraničí

Nemoci

zobrazit vše

Zdravá výživa

Zdravý životní styl

Ostatní

Příznaky a příčiny

zobrazit vše

Léky

Vyšetření a operace

Vitaminy a minerály

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: mozek, neurologie, nervy, parkinsonova choroba

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Tajemství klinické smrti

 Klinická smrt je doteď zahalena do takového tajemného hávu. Mnoho lidí, kteří tuto klinickou smrt přežili, mají neobvyklé…

Význam funkce lidského mozku, a jaké potraviny mozku svědčí?

 O tom, co jíst, abychom prospěli našemu mozku, tedy i naší schopnosti koncentrovat se a pamatovat si, přemýšlíme stále…

Nejlepší prevence proti stařecké demenci

Problémy se zapomínáním potkávají čím dál více lidí, a to nejenom v pokročilém věku. Nejčastěji se jedná o začátek některé…

Co jíst při a proti Alzheimerově chorobě

Alzhemerova choroba je na vzestupu a tak je dobré vědět, které potraviny jsou dobré jako prevence i pomoc ři zpomalení jejího…

Reaktivace mozku mrtvých

 Americká biotechnologická společnost Bioquark vlastní povolení od Institutional Review Board (IRB) - etická komise,…

Vzorový jídelníček při crohnově chorobě na 7 dní 1/2

 Crohnova choroba je onemocnění spojené s naším trávicím traktem. Někdy nese název Ulcerózní kolika, což už mnohem…

Návod, jak poznat epilepsii 1/2

 Motorické záchvaty Dobrým znakem toho, jak poznat epilepsii může být rozhodě to, že dojde k celkem výrazným motorickým…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY