Páteř a její nejčastější problémy - seznamte se

Velikost textu: A A A

Páteř a její nejčastější problémy - seznamte se

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Nemoci pohybového aparátu, zejména bolesti zad, patří k nejčastějším příčinám dlouhodobé pracovní neschopnosti.Co je to vlastně páteř a jaké jsou její nejčstější problémy?

Páteř v lidském těle

Páteř je osa kostry obratlovců, u člověka tvořená 33 obratly. Páteř je důležitá nejen proto, že se na ni upínají další kosti, lebka, pánev a hrudní koš, ale také proto, že jí prochází mícha. Mezi jednotlivými obratli v páteři jsou meziobratlové ploténky.

K tomu, abychom byli schopni vzpřímené chůze, je naše páteř dvojesovitě prohnutá – první zakřivení je v oblasti krční a bederní páteře (lordóza) a druhé zakřivení v oblasti hrudní páteře a křížové kosti (kyfóza).
Páteřní obratle dělíme do jednotlivých segmentů, jedná se o krční, hrudní, bederní, křížové a kostrční obratle. Poškození míchy lokalizované mezi určitými obratli má zásadní vliv na pohybovou funkci celého těla – v případě nejtěžších problémů dojde k paréze, kvadruparéze nebo hemiparéze.

Nejčastější problémy páteře

Páteř současným životním stylem opravdu velmi trpí, na vině je především nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání. Páteř pak tuhne, ztrácí svoji přirozenou pohyblivost.

Obezita a těhotenství přispívají k vychýlení páteře v určitých segmentech a vzniká hyperlordóza, známá skolióza zase představuje vychýlení páteře do strany, často způsobené jednostrannou zátěží.

K tomu, aby naše páteř fungovala správně, je důležité se pravidelně hýbat a páteř procvičovat. Pokud podceníme cvičení v těch etapách života, kdy se problémy s páteří ještě bolestivě neprojevují, pocítíme tíživěji dopad nedostatku pohybu v budoucnu.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Ostatní

Zdravá výživa

Nemoci

zobrazit vše

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: páteř

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Zablokovaná krční páteř a její zdravotní důsledky

Krční páteř je důležitá, tak jako vše, co v těle máme. Potřebujeme ji dnes a denně a proto, když se jí něco stane, obvykle…

8 super rad jak rychle odblokovat páteř 1/2

 Bolesti krční páteřeBolesti krční páteře patří mezi nejčastější zdravotní komplikace osob s kancelářským zaměstnáním.…

8 super rad jak rychle odblokovat páteř 2/2

 Odblokování bodů na spodní straně lebkyOdblokování krční páteře lze dělat několika správnými hmaty, kdy se odblokují…

Dynamická stabilizace páteře

 Čeští lékaři se zasloužili o zavedení moderního operačního způsobu pro degenerativní onemocnění páteře. Nová metoda…

Metoda SM systém se stává hitem. Jaké cviky přináší?

Metoda označovaná jako SM Systém se stává stále populárnější. Stojí za ní MUDr. Richard Smíšek a jejím cílem je především…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY