První pomoc při poranění páteře

Velikost textu: A A A

První pomoc při poranění páteře

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Poranění páteře bývá vždy závažný úraz a je nutný zásah lékaře, protože poranění páteře může někdy souviset s poraněním míchy. Vždycky je to komplikované zranění, které může mít dlouhodobé následky. Páteř je vlastně takový obal míchy. Porušení míchy může způsobit ochrnutí či poruchy vnímání.

Příčina a popis poranění páteře

Příčina zranění či poranění páteře je obvykle nějaký úraz. Bývá to pád z výšky, například skok do mělké vody, pád ze střechy, pád z lešení a podobně. Vždycky to je pád z nějaké velké výšky a to na záda i na břicho. Poranění páteře se také může objevit při dopravní nehodě, kdy toto poranění může způsobit silný náraz. Dále se poranění páteře může objevovat při různých sportech, obvykle při těch adrenalinových. Těmi jsou například paragliding, skoky do vody, létání na rogalu, skoky z letadla, sportovní létání, lyžování a podobně.

Projevy poranění páteře

Projevy poranění páteře jsou velká bolest. Obvykle to bývá bolest zad, bolest na hrudi, bolest na krku. Ovšem toto nejde zjistit, pokud je dotyčný zraněný v bezvědomí, což se také často stává. Proto je nutné se zraněným, který je v bezvědomí pohybovat tak, jakoby měl poraněnou míchu. Jelikož špatným pohybem můžete zraněnému ještě více ublížit a mohou mu z neodborné manipulace zůstat trvalé následky.

Rizika poranění páteře

Rizika poranění páteře jsou velmi vážná a velmi nebezpečná. Může dojít k ochrnutí celkovému, nebo k ochrnutí částečnému. Dále může dojít také k poruchám vnímání, k poruchám hmatu a podobně. Dále může mít dotyčný zraněný trvalé následky v podobě velkých bolestí, sníženou pohyblivostí a podobně.

Co dělat při poranění páteře

Se zraněným nehýbejte, případně s ním hýbejte co nejméně a více lidí najednou. Mnohem lepší je však se zraněným nehýbat, aby se předešlo případným komplikacím. Zkontrolujte životní funkce zraněného člověka. Pokud není v bezvědomí, komunikujte s ním a poučte ho, že nesmí hýbat hlavou, nesmí s ní otáčet a otáčet celé tělo na bok. Dále ošetříme přidružené zranění, které dotyčný zraněný má. Ihned přivolejte rychlou záchrannou službu na lince 155. Zde se rovněž můžete zeptat na to, jak pomoci zraněnému člověku, aby, jste mu neublížili.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Vyšetření a operace

Zdravá výživa

Babské rady a recepty

Nemoci

zobrazit vše

Léky

První pomoc

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: první pomoc, úrazy, páteř

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Zablokovaná krční páteř a její zdravotní důsledky

Krční páteř je důležitá, tak jako vše, co v těle máme. Potřebujeme ji dnes a denně a proto, když se jí něco stane, obvykle…

Jak se vypořádat s pojišťovnou při úrazu

 Nepříjemné úrazy jsou bohužel součástí každodenní reality života mnohých z nás. Vyhnout se jim není jednoduché,…

Páteř a její nejčastější problémy - seznamte se

 Nemoci pohybového aparátu, zejména bolesti zad, patří k nejčastějším příčinám dlouhodobé pracovní neschopnosti.Co…

8 super rad jak rychle odblokovat páteř 1/2

 Bolesti krční páteřeBolesti krční páteře patří mezi nejčastější zdravotní komplikace osob s kancelářským zaměstnáním.…

8 super rad jak rychle odblokovat páteř 2/2

 Odblokování bodů na spodní straně lebkyOdblokování krční páteře lze dělat několika správnými hmaty, kdy se odblokují…

Dynamická stabilizace páteře

 Čeští lékaři se zasloužili o zavedení moderního operačního způsobu pro degenerativní onemocnění páteře. Nová metoda…

Metoda SM systém se stává hitem. Jaké cviky přináší?

Metoda označovaná jako SM Systém se stává stále populárnější. Stojí za ní MUDr. Richard Smíšek a jejím cílem je především…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 1/2

 Poranění obličejeStřelba na terč a to z jakékoli zbraně je častým důvodem ke vzniku nejrůznějších zranění, jako je…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 2/2

 Poranění končetinHodně časté jsou také úrazy při střelbě na terč, které se týkají končetin. Protože například střelba…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY