Klíšťová encefalitida - příčiny, příznaky, léčba, komplikace

Velikost textu: A A A

Klíšťová encefalitida - příčiny, příznaky, léčba, komplikace

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Co je klíšťová encefalitida

Infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Nejčastějším přenašečem je klíště, ale také se je možno nakazit ta zvanou alimentární cestou, což znamená z potravy, nedostatečně zpracované. Obvykle je to kravské, kozí nebo ovčí mléko. Nemoc je zákeřná a může postihnout celé tělo, a dojít až k ochrnutí. Je tak nezbytné v případě daných příznaků co nejdříve vyhledat lékaře.

Jak se projevuje, příznaky klíšťové encefalitidy

Při klíšťové encefalitidě se objevují příznaky, jako je bolest hlavy, malátnost a horečka. Také postihuje nemocného pocit na zvracení, celkově nechuť k jídlu. Nemocný může mít poruchy řeči, nedělá mu dobře příliš světla a objevují se i bolesti v krku, průjem suchý kašel. Dokonce může dojít i k bezvědomí. Je důležité mít povědomí o této nemoci a případě potřeby tak také vědět, že projevy mohou onemocnění značit. Nemoc se totiž projevuje téměř jako angína nebo chřipka, či běžná viróza.

Jak se možno se nakazit

Nejčastěji k nákaze dochází v přírodě, tedy přisátím klíštěte. Proto je nezbytné, aby při pobytu v přírodě byl jedinec vybaven dlouhými nohavicemi i rukávy a co nejvíce zakryl holou kůži. Důležité je také používat repelent. Jinou cestou je pak požití potraviny mléčného charakteru, s dostatečně nezpracovaným mlékem nakaženého a nemocného zvířete.

Jak se léčí klíšťová encefalitida

Jestliže je po krevním odběru diagnostikována klíšťová encefalitida, je nezbytné, aby byl nemocný hospitalizován v nemocnici. Je kladen důraz na klid na lůžku, a také podávání infuzí, které uleví od bolesti, ale také hydratují organismus. Infekční chorobu tohoto charakteru je potřeba léčit ihned. Jakmile se příznaky objeví, je nutné také navštívit lékaře a co nejdříve také provést odběr. Klíšťová encefalitida se sama nevyléčí, naopak, může postihnout vážně orgány a především mozek.

Domácí léčba klíšťové encefalitidy

I když mohou lidí hledá rady, jak si od příznaků pomoci sám, neexistuje žádný. Jedinou možností je prevence, tedy ochrana v případě pobytu v přírodě a také požívání dobře tepelně zpracovaného mléka. Pokud už nemoc propukne, tak ihned navštívit lékaře.

Komplikace při léčbě

Když nemocný návštěvu lékaře oddaluje, pak se může stát, že dojde k trvalým následkům v podobě chronických bolestí hlavy, poruchami spánku a obecně koncentrace mozku, vědomí. Také se objevují obrny horních končetin. Komplikace se také objevují u nemocných starších osob, kde je léčba obvykle komplikovaná a zdlouhavá. Může však dojít bohužel i k úmrtí.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

První pomoc

Ze zahraničí

Zdravá výživa

Zdravý životní styl

Ostatní

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Vyšetření a operace

Vitaminy a minerály

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: klíšťová encefalitida

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Co lidem pomohlo při lupénce 2/2

 Chytrá houba a lupénkaChytrá houba je momentální novinka na trhu, která odstraňuje plíseň, nejčastěji na nohou, ale…

Jak si udržet zdravé a krásné zuby?

 Zdravý a krásný chrup je symbolem úspěšných lidí. Ovšem nejde pouze o tento postoj, protože když nemáte problémy se…

Co lidem pomohlo při lupénce 1/2

 Konopný olejLupénka je dost nepříjemné onemocnění. Není tak ani problematická na bolest a jiné potíže, ale spíšeproto,…

Spálení od ohně - co lidem pomohlo 2/2

 Aloe vera na spáleninyObecně na spáleniny funguje Aloe vera. Ať už jde o spálení slunečním zářením, horkou vodou, neboohněm,…

Spálení od ohně - co lidem pomohlo 1/2

 OchlazováníNa spálení od ohně pomůže vždy v první řadě ochlazování pokožky. Výjimkou jsou vážné případypopálenin, kdy…

Co vás ochrání před různými nemocemi? Hlavně prevence!

To, že základem zdraví je prevence, není žádná nová informace. Ale protože je opakování matkou moudrosti, přinášíme vám několik…

Septický šok - příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

 Příčiny septického šokuSeptický šok vzniká napadaním organismu infekcí, která přeroste tak, že se tělo není schopnos…

Skvrnitý tyfus - příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Příčiny skvrnitého tyfuPříčinou vzniku nemoci skvrnitý tyfus je bakterie Rickettsia prowazeki. Bakterie je přenáší veš šatní,někdy…

Vyhřeznutá ploténka - příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

 Příčiny vyhřeznutí ploténkyDůvodem, proč k vyhřeznutí ploténky dochází, není zatím zcela jasné. Mohou to být geneticképredispozice,…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY