Klíšťová encefalitida - příčiny, příznaky, léčba, komplikace

Velikost textu: A A A

Klíšťová encefalitida - příčiny, příznaky, léčba, komplikace

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Co je klíšťová encefalitida

Infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Nejčastějším přenašečem je klíště, ale také se je možno nakazit ta zvanou alimentární cestou, což znamená z potravy, nedostatečně zpracované. Obvykle je to kravské, kozí nebo ovčí mléko. Nemoc je zákeřná a může postihnout celé tělo, a dojít až k ochrnutí. Je tak nezbytné v případě daných příznaků co nejdříve vyhledat lékaře.

Jak se projevuje, příznaky klíšťové encefalitidy

Při klíšťové encefalitidě se objevují příznaky, jako je bolest hlavy, malátnost a horečka. Také postihuje nemocného pocit na zvracení, celkově nechuť k jídlu. Nemocný může mít poruchy řeči, nedělá mu dobře příliš světla a objevují se i bolesti v krku, průjem suchý kašel. Dokonce může dojít i k bezvědomí. Je důležité mít povědomí o této nemoci a případě potřeby tak také vědět, že projevy mohou onemocnění značit. Nemoc se totiž projevuje téměř jako angína nebo chřipka, či běžná viróza.

Jak se možno se nakazit

Nejčastěji k nákaze dochází v přírodě, tedy přisátím klíštěte. Proto je nezbytné, aby při pobytu v přírodě byl jedinec vybaven dlouhými nohavicemi i rukávy a co nejvíce zakryl holou kůži. Důležité je také používat repelent. Jinou cestou je pak požití potraviny mléčného charakteru, s dostatečně nezpracovaným mlékem nakaženého a nemocného zvířete.

Jak se léčí klíšťová encefalitida

Jestliže je po krevním odběru diagnostikována klíšťová encefalitida, je nezbytné, aby byl nemocný hospitalizován v nemocnici. Je kladen důraz na klid na lůžku, a také podávání infuzí, které uleví od bolesti, ale také hydratují organismus. Infekční chorobu tohoto charakteru je potřeba léčit ihned. Jakmile se příznaky objeví, je nutné také navštívit lékaře a co nejdříve také provést odběr. Klíšťová encefalitida se sama nevyléčí, naopak, může postihnout vážně orgány a především mozek.

Domácí léčba klíšťové encefalitidy

I když mohou lidí hledá rady, jak si od příznaků pomoci sám, neexistuje žádný. Jedinou možností je prevence, tedy ochrana v případě pobytu v přírodě a také požívání dobře tepelně zpracovaného mléka. Pokud už nemoc propukne, tak ihned navštívit lékaře.

Komplikace při léčbě

Když nemocný návštěvu lékaře oddaluje, pak se může stát, že dojde k trvalým následkům v podobě chronických bolestí hlavy, poruchami spánku a obecně koncentrace mozku, vědomí. Také se objevují obrny horních končetin. Komplikace se také objevují u nemocných starších osob, kde je léčba obvykle komplikovaná a zdlouhavá. Může však dojít bohužel i k úmrtí.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

První pomoc

Ze zahraničí

Zdravá výživa

Zdravý životní styl

Ostatní

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Vyšetření a operace

Vitaminy a minerály

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: klíšťová encefalitida

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY