5 super potravin na podporu imunity

Velikost textu: A A A

5 super potravin na podporu imunity

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Kustovnice čínská

Kustovnice čínská neboli goji je podle některých zdrojů nejzdravějším ovocem na této planetě. Jedná se o ovoce chuťově připomínající brusinky nebo třešně, prodávané v sušené formě za poměrně přijatelnou cenu.

Čím je toto ovoce tak výjimečné?

Obsahuje 18 druhů aminokyselin, přes dvacet stopových prvků, je nejbohatším rostlinným zdrojem karotenoidů a je bohaté na betakaroten. Obsahuje násobně více vitamínu C než pomeranč a vitamíny skupiny B, čímž pomáhá naší obranyschopnosti a posiluje imunitní systém. Doporučuje se nejen při nachlazení, ale také jako účinná prevence.

Kysané zelí

Neoficiálním centrem imunitního systému jsou naše střeva, protože v něm sídlí miliardy bakterií, které vytvářejí střevní mikroflóru. Na kvalitě tohoto prostředí závisí naše celkové fyzické i psychické zdraví, zažívání i obranyschopnost.

Proto se pro posílení imunitního systému doporučuje pečovat také o naše střeva, ideální je k tomu právě kysané zelí. Kvašení uvolňuje kyselinu mléčnou, která napomáhá čištění střev a jejich správné funkci. Se zanesenými střevy ani sebelepší strava nebo dokonce doplňky stravy nepomohou, protože se jednoduše nevstřebají.
Kromě tohoto přínosu je kysané zelí bohaté na vitamín C, draslík, vlákninu a kyselinu listovou, dodáte tak tělu spoustu důležitých vitamínů.

Pomeranč s mrkví

Pokud si obden připravíte směs pomeranče s mrkví, prospějete nejen vašemu imunitnímu systému. Pomeranč i mrkev jsou bohaté na fytonutrienty, které přispívají k ochraně našeho těla před viry.
Pomeranče můžete konzumovat celoročně, jen pozor u dětí – nekombinujte je s cukrem nebo sladkými sušenkami, které pozitivní efekt ovoce zničí.

Dýňová semínka

Dýňová semínka jsou nejen chutná, ale také zdravá. Jsou velmi bohatá na zinek, který přispívá k posílení funkce jednotlivých orgánů, a tím i celé imunity.
Semínka můžete jíst buď v přirozeném stavu, nebo si je můžete opražit nasucho na pánvi a přidat do salátu – získají tak novou dimenzi chuti, kterou si zamilují i děti.

Červená řepa

Tato neprávem opomíjená zelenina dodává energii, je bohatá na draslík a hořčík, další prvky nezbytné pro činnost našeho imunitního systému. Svému tělu prospějete, pokud si uděláte salát z červené řepy, připravíte fresh nebo uvaříte polévku.
Červená řepa se doporučuje jako součást očistných kúr.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Ostatní

Nemoci

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: imunitní systém, výživa

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Děti, které odmítají zeleninu. Jak jim doplnit vitaminy?

 Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Ať už to jsou děti či dospělí. Dostat však tyto vitamíny do stravy dětem…

Zdravé jídlo a děti. Co děti potřebují?

 Pro děti je strava velmi důležitá. Zvláště pokud rostou a vyvýjí se. Asi každý chce, aby se jeho dítěti dostalo jen…

10 nejtučnějších hříchů - jídel

Tučná jídla nejsou příliš zdraví prospěšná. Přinášíme přehled 10 jídel, která patří mezi ty nejtučnější.Pečená husa nebo…

Chcete zdravé srdce a cévy? Výrazně omezte sůl!

 Pokud chcete jednoduše prospět vašemu zdraví, snižte obsah soli. Neznamená to jen sklidit slánku ze stolu a jen minimálně…

Zdravý jídelníček – nejzdravější ryby

 V první části našeho seriálu věnovanému zdravému způsobu stravování vám představíme ryby, které by neměly na zdravém…

Zdravý jídelníček – nejzdravější nápoje

 Přemýšlíte nad tím, jak prospět svému zdraví dobrým nápojem? Pak je právě pro vás připraven další díl našeho seriálu…

Zdravý jídelníček – nejzdravější pekařské výrobky

 V dalším dílu našeho seriálu vám představíme nejzdravější pekařské výrobky, resp. složení nejzdravějších pekařských…

Zdravý jídelníček – nejzdravější druhy červeného masa

 Červené maso se pomalu dostává ze seznamu potravin, které bývaly donedávna zapovězené. Mohla za to pravděpodobně nadměrná…

Zdravý jídelníček – nejzdravější oleje

 Většina českých zákazníků zná několik málo druhů olejů – záhadně pojmenovaný olej „stolní“ a pak olej slunečnicový.…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY