Antikoagulans

Velikost textu: A A A

Antikoagulans

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Máte-li problém se srážlivostí krve, sáhne váš ošetřující lékař k přípravkům z léčiv druhu antikoagluans.

Popis antikoagulantů

Antikoagulancia, jsou léčiva, která dostávají pod kontrolu srážlivost krve. Jednoduše vysvětleno, jsou to léky, které ředí příliš hustou krev.

Užití a účinky antikoagulancia

Antikoagulancia se používají jak ve formě tablet a roztoků u pacientů. Tak s nimi pracují i na druhé straně pracovníci v laboratořích, kde provádí rozbory krve.
Pokud se zaměříme na ty antikoagulancia, které jsou podávány pacientům, užívají se výhradně pod dozorem lékaře. Podle jejich účinku je dělíme do dvou základních skupin. Antikoagulancia máme přímá (přítomnost přímo v plazmě) a nepřímá (ovlivňující koagulační faktory v játrech).
Antikoagulancia lékaři používají tam, kde hrozí vznik trombózy nebo embolie, hlavně v době po operaci. Dále se používají po infarktu myokardu. Jejich vliv je značný, díky nim se podaří předcházet vzniku těchto onemocnění a hlavně u starších pacientů tak zvýšit věk žití.

Rizika užívání antikoagulancia

Co se týká rizik užívání antikoagulancia, hovoří se hlavně o riziku nadměrné krvácivosti. V poslední době se hodně hovoří o zvýšení účinku antikoagulancia v souvislosti se správně dodržovanou dietou, která do velké míry omezuje příjem vitaminu K. Účinky antikoagulancia v průběhu diety zaznamenávají daleko větší účinek.
Antikoagulancia se špatně snáší s ostatními druhy léků, proto musíte lékaře informovat o všech lécích, které máte předepsané i o těch, které jsou volně prodejné.

Dávkování antikoagulancia

Dávkování antikoagulancia určuje výhradně lékař. Samovolné užití není možné.

Nejpoužívanější léky – antikoagulancia

Nejznámější a nejpoužívanější je Heparin, Warfarin a Pelentan. Dále pak se do této skupiny léčiv řadí dabigatran, hirudin, gatran, xaban, fondaparinux, idraparinux, eneoxaparin.  

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Ze zahraničí

Zdravá výživa

zobrazit vše

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: krev, cévy, žíly, krevní oběh

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnovější metoda operace křečových žil

 Civilizačních chorob v současné době přibývá bohužel mnohdy geometrickou řadou. Jedním z typických onemocnění…

Chcete zdravé srdce a cévy? Výrazně omezte sůl!

 Pokud chcete jednoduše prospět vašemu zdraví, snižte obsah soli. Neznamená to jen sklidit slánku ze stolu a jen minimálně…

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Jaké potraviny pomáhají při vysokém cholesterolu

Zvýšená hladina vysokého cholesterolu je velkým zdravotním problémem, protože vysoký cholesterol zvyšuje riziko cévních a…

Radiofrekvenční ablace pro řešení křečových žil

 K posledním novinkám v léčbě křečových žil patří tzv. radiofrekvenční ablace. Radiofrekvenční ablace je moderní…

Vše o modřinách 2/2

 I obyčejná modřina může signalizovat něco jinéhoObvykle by měla modřina zmizet zhruba za 1 – 2 týdny. Záleží na její…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY