Chrom: účinky, význam, rizika

Velikost textu: A A A

Chrom: účinky, význam, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Chrom je z latinského chromium. Chrom nacházíme ve všech tkáních lidského těla. Chrom asi každý zná jako kov, ten zajišťuje, že povrchy jsou blyštivé. Ovšem tento chrom je zcela něco jiného. Na chrom může být člověk alergický. Zejména tehdy, pokud trpíte přecitlivělostí na anorganický chrom, či pokud jste zaznamenali na chrom nějakou alergii. Raději se poraďte s lékařem. Denní dávka chromu se pohybuje od padesáti do stročtyřiceti mikrogramů. Dávka se v různých zemích liší.

Účinky chromu

Chrom v těle zesiluje účinky inzulínu. Tedy vlastně podporuje vstřebávání cukru našimi buňkami. Tím pádem je důležitou složkou při nastavení hladiny krevnío cukru tak, aby byla optimální. Chrom pomáhá, aby inzulín účinkoval lépe a účiněji. Chrom také zlepšuje schopnost odstranit z krve škodlivý nadbytek cholesterolu. Chrom má také významné účinky při stimulaci organismu a při celkovém posílení imunity organismu.

Projevy nedostatku chromu

Pokud v těle máte nedostatek chromu, můžete pravidelně pociťovat bolest hlavy, která bývá nepříjemná. Dále také při nedostatku chromu v těle jste podráždění, nervózní. Mohou vás atakovat návaly nevolnosti. Můžete pociťovat neklid, únavu, ospalost, nemáte energii. Můžou se přidat deprese a úzkost. Bez chromu tělo může zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. Nedostatek chromu se většinou projevuje špatnými stravovacími návyky. Zejména pak nadměrnou konzumací výrobků z bílého cukru a mouky.

Projevy přebytku (předávkování) chromu

Projevy přebytku chromu jsou naprosto ojedinělou záležitostí. V některých případech může nedostatek chromu způsobit diabetes, ale vždycky to souvisí ještě s něčím. Přebytek rovněž může způsobit astma, ale jak je výše zmíněno, je to naprosto ojedinělá záležitost.

Kde se chrom nachází

Hlavní zdroj chromu tvoří živočišná bílkovina. Takže chrom najdeme v rybách, v drůbeži, ve vnitřnostech jako játra, ledvinky a vnitřnosti obecně, v luštěninách, v rýži a v obilovinách. Mohou to být také pivovarské kvasnice, maliny, ostružiny, borůvky, všechno lesní. Celozrné výrobky obsahují chrom a také ořechy a řeřicha. Chrom můžete do těla doplňovat také v podobě doplňků stravy, které se prodávají v lékárně.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Diety

Léky

Ostatní

Ze zahraničí

Senioři a stáří

Vitaminy a minerály

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vitamín B3

 Patří do sestavy vitamínů B-komplex a označuje se tak skupina dvou kyselin, a sice kyselina nikotinová a nikotinamidová.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: botox 2/2

 Trocha nepříjemnosti na začátkuJe to zcela něco jiného, než různé krémy a podobné přípravky. Je třeba myslet na to,…

SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

 Pojem tomografická scintigrafie neboli vyšetření SPECT je zobrazovací metoda, která spadá do segmentu nukleární medicíny.…

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečovat, uleví se vám

 Patříte k lidem, které trápí suché ruce, a proto mají neustále u sebe krém? Pokud vám nepomáhá, zřejmě jste vsadili…

Uroflowmetrie (UFM) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Uroflowmetrie známé také pod zkratkou UFM je vyšetření, pomocí kterého jsou hodnoceny vyprazdňovaní funkce konkrétního člověka.…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 8/8

 Biologická léčbaDnes je užívání tablet běžnou záležitostí. Nicméně biologická léčba v sobě ukrývá možnosti i jiné…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 7/8

 Mikrovlnná ablaceU léčby rakoviny je také možno využít i metody, která se nazývá mikrovlnná ablacce. Spočívá v tom,…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 6/8

 Stereotaktická radiochirurgie a radioterapieOblast, která s sebou nese několik metod léčby rakoviny. Všechny jsou…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 5/8

 Radiofrekvenční ablaceVelmi populární metodou v odstranění nádorových buněk je radiofrekvenční ablace. Její hlavní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY