Chrom: účinky, význam, rizika

Velikost textu: A A A

Chrom: účinky, význam, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Chrom je z latinského chromium. Chrom nacházíme ve všech tkáních lidského těla. Chrom asi každý zná jako kov, ten zajišťuje, že povrchy jsou blyštivé. Ovšem tento chrom je zcela něco jiného. Na chrom může být člověk alergický. Zejména tehdy, pokud trpíte přecitlivělostí na anorganický chrom, či pokud jste zaznamenali na chrom nějakou alergii. Raději se poraďte s lékařem. Denní dávka chromu se pohybuje od padesáti do stročtyřiceti mikrogramů. Dávka se v různých zemích liší.

Účinky chromu

Chrom v těle zesiluje účinky inzulínu. Tedy vlastně podporuje vstřebávání cukru našimi buňkami. Tím pádem je důležitou složkou při nastavení hladiny krevnío cukru tak, aby byla optimální. Chrom pomáhá, aby inzulín účinkoval lépe a účiněji. Chrom také zlepšuje schopnost odstranit z krve škodlivý nadbytek cholesterolu. Chrom má také významné účinky při stimulaci organismu a při celkovém posílení imunity organismu.

Projevy nedostatku chromu

Pokud v těle máte nedostatek chromu, můžete pravidelně pociťovat bolest hlavy, která bývá nepříjemná. Dále také při nedostatku chromu v těle jste podráždění, nervózní. Mohou vás atakovat návaly nevolnosti. Můžete pociťovat neklid, únavu, ospalost, nemáte energii. Můžou se přidat deprese a úzkost. Bez chromu tělo může zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. Nedostatek chromu se většinou projevuje špatnými stravovacími návyky. Zejména pak nadměrnou konzumací výrobků z bílého cukru a mouky.

Projevy přebytku (předávkování) chromu

Projevy přebytku chromu jsou naprosto ojedinělou záležitostí. V některých případech může nedostatek chromu způsobit diabetes, ale vždycky to souvisí ještě s něčím. Přebytek rovněž může způsobit astma, ale jak je výše zmíněno, je to naprosto ojedinělá záležitost.

Kde se chrom nachází

Hlavní zdroj chromu tvoří živočišná bílkovina. Takže chrom najdeme v rybách, v drůbeži, ve vnitřnostech jako játra, ledvinky a vnitřnosti obecně, v luštěninách, v rýži a v obilovinách. Mohou to být také pivovarské kvasnice, maliny, ostružiny, borůvky, všechno lesní. Celozrné výrobky obsahují chrom a také ořechy a řeřicha. Chrom můžete do těla doplňovat také v podobě doplňků stravy, které se prodávají v lékárně.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Diety

Léky

Ostatní

Ze zahraničí

Senioři a stáří

Nemoci

Vitaminy a minerály

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY