Vápník: význam pro organismus, rizika

Velikost textu: A A A

Vápník: význam pro organismus, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Vápník nás obklopuje prakticky ze všech stran. Korálové atoly, krápníkové jeskyně, schránky měkkýšů. Vápník, neboli latinsky Calcium. Vápník patří mezi biogenní prvky. Tyto biogenní prvky jsou nezbytné pro všechny živé organismy. Je základní součástí kostí a zubů. Vápník se je nejvíce se vyskytujícím minerálem v lidském těle. V lidské stravě je vápník velmi podstatnou složkou.

Účinky vápníku

Vápník napomáhá ke správné funkci srdce, svalů, nervové soustavy. Rovněž přispívá ke srážení krve. Drtivá většina vápníku (asi 99%) se nachází v zubech a v kostech. Zbývající jedno procento se nachází v krvi a měkkých tkání. Vápník je zejména důležitý pro správný vývoj kostí a zubů a je důležitou součástí jídelníčku. Důležitý je i vitamín D, ten pomáhá k ukládání vápníku do kostní hmoty. Pro využití vápníku slouží také hořčík.

Projevy nedostatku vápníku

Při nedostatku vápníku v těle hrozí osteoporóza, což je řídnutí kosti a to se projevuje zejména u starších lidí. Pokud kosti řídnou, snadno dochází ke zlomeninám, které se poté těžko a špatně hojí. Neřídnou však jen kosti, ale také zuby, takže se objevují problémy se zuby. Rovněž také dochází k lámání nehtů. Může docházet k odvápňování kostí a podobně. Rovněž se může objevit rachitis neboli křivice. Toto onemocnění je spojeno s nedostatkem vitamínu D.

Projevy přebytku (předávkování) vápníku

Pokud v těle máte nadbytek vápníku, můžou se objevit zažívací potíže, zácpa, zvracení, nechutenství. Někdy se projevují bolesti hlavy, přichází pocity žízně. Vyjmečně se mohou objevovat poruchy srdečního rytmu. S nadbytkem vápníku se obvykle tělo vypořádá samo. Tyto problémy však vznikají spíše z nedostatečné činnosti ledvin.

Kde se nachází vápník

Vápník můžete do těla doplňovat ve formě doplňků stravy, ty se prodávají ve formě kapslí a tabletek. V lékárně vám jistě poradí ty správné pro vás. Vápník se dá doplnit také velmi dobře ve formě potravin. Pokud trpíte nedostatkem vápníku, je lepší se zaměřit na stravu, terpve až poté na doplňky stravy. Nejbohatší potraviny na vápník jsou mléčné výrobky. Například mléko, jogurty, jogurotvé nápoje, sýry. Vápník se také dál vyskytuje v mase, například hovězím či vepřovém, také se vyskytují v hovězích játrech. Ve vejcích, v rýži, v kukuřici, v ovesných vločkách, v bramborách, ve fazolech, v hrachu, v rajčatech, ve špenátu, v hroznech, v jablkách, v broskvích, v pomerančích a podobně.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vitamín B3

 Patří do sestavy vitamínů B-komplex a označuje se tak skupina dvou kyselin, a sice kyselina nikotinová a nikotinamidová.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: botox 2/2

 Trocha nepříjemnosti na začátkuJe to zcela něco jiného, než různé krémy a podobné přípravky. Je třeba myslet na to,…

SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

 Pojem tomografická scintigrafie neboli vyšetření SPECT je zobrazovací metoda, která spadá do segmentu nukleární medicíny.…

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečovat, uleví se vám

 Patříte k lidem, které trápí suché ruce, a proto mají neustále u sebe krém? Pokud vám nepomáhá, zřejmě jste vsadili…

Uroflowmetrie (UFM) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Uroflowmetrie známé také pod zkratkou UFM je vyšetření, pomocí kterého jsou hodnoceny vyprazdňovaní funkce konkrétního člověka.…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 8/8

 Biologická léčbaDnes je užívání tablet běžnou záležitostí. Nicméně biologická léčba v sobě ukrývá možnosti i jiné…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 7/8

 Mikrovlnná ablaceU léčby rakoviny je také možno využít i metody, která se nazývá mikrovlnná ablacce. Spočívá v tom,…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 6/8

 Stereotaktická radiochirurgie a radioterapieOblast, která s sebou nese několik metod léčby rakoviny. Všechny jsou…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 5/8

 Radiofrekvenční ablaceVelmi populární metodou v odstranění nádorových buněk je radiofrekvenční ablace. Její hlavní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY