Vápník: význam pro organismus, rizika

Velikost textu: A A A

Vápník: význam pro organismus, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Vápník nás obklopuje prakticky ze všech stran. Korálové atoly, krápníkové jeskyně, schránky měkkýšů. Vápník, neboli latinsky Calcium. Vápník patří mezi biogenní prvky. Tyto biogenní prvky jsou nezbytné pro všechny živé organismy. Je základní součástí kostí a zubů. Vápník se je nejvíce se vyskytujícím minerálem v lidském těle. V lidské stravě je vápník velmi podstatnou složkou.

Účinky vápníku

Vápník napomáhá ke správné funkci srdce, svalů, nervové soustavy. Rovněž přispívá ke srážení krve. Drtivá většina vápníku (asi 99%) se nachází v zubech a v kostech. Zbývající jedno procento se nachází v krvi a měkkých tkání. Vápník je zejména důležitý pro správný vývoj kostí a zubů a je důležitou součástí jídelníčku. Důležitý je i vitamín D, ten pomáhá k ukládání vápníku do kostní hmoty. Pro využití vápníku slouží také hořčík.

Projevy nedostatku vápníku

Při nedostatku vápníku v těle hrozí osteoporóza, což je řídnutí kosti a to se projevuje zejména u starších lidí. Pokud kosti řídnou, snadno dochází ke zlomeninám, které se poté těžko a špatně hojí. Neřídnou však jen kosti, ale také zuby, takže se objevují problémy se zuby. Rovněž také dochází k lámání nehtů. Může docházet k odvápňování kostí a podobně. Rovněž se může objevit rachitis neboli křivice. Toto onemocnění je spojeno s nedostatkem vitamínu D.

Projevy přebytku (předávkování) vápníku

Pokud v těle máte nadbytek vápníku, můžou se objevit zažívací potíže, zácpa, zvracení, nechutenství. Někdy se projevují bolesti hlavy, přichází pocity žízně. Vyjmečně se mohou objevovat poruchy srdečního rytmu. S nadbytkem vápníku se obvykle tělo vypořádá samo. Tyto problémy však vznikají spíše z nedostatečné činnosti ledvin.

Kde se nachází vápník

Vápník můžete do těla doplňovat ve formě doplňků stravy, ty se prodávají ve formě kapslí a tabletek. V lékárně vám jistě poradí ty správné pro vás. Vápník se dá doplnit také velmi dobře ve formě potravin. Pokud trpíte nedostatkem vápníku, je lepší se zaměřit na stravu, terpve až poté na doplňky stravy. Nejbohatší potraviny na vápník jsou mléčné výrobky. Například mléko, jogurty, jogurotvé nápoje, sýry. Vápník se také dál vyskytuje v mase, například hovězím či vepřovém, také se vyskytují v hovězích játrech. Ve vejcích, v rýži, v kukuřici, v ovesných vločkách, v bramborách, ve fazolech, v hrachu, v rajčatech, ve špenátu, v hroznech, v jablkách, v broskvích, v pomerančích a podobně.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY