Vápník: význam pro organismus, rizika

Velikost textu: A A A

Vápník: význam pro organismus, rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Vápník nás obklopuje prakticky ze všech stran. Korálové atoly, krápníkové jeskyně, schránky měkkýšů. Vápník, neboli latinsky Calcium. Vápník patří mezi biogenní prvky. Tyto biogenní prvky jsou nezbytné pro všechny živé organismy. Je základní součástí kostí a zubů. Vápník se je nejvíce se vyskytujícím minerálem v lidském těle. V lidské stravě je vápník velmi podstatnou složkou.

Účinky vápníku

Vápník napomáhá ke správné funkci srdce, svalů, nervové soustavy. Rovněž přispívá ke srážení krve. Drtivá většina vápníku (asi 99%) se nachází v zubech a v kostech. Zbývající jedno procento se nachází v krvi a měkkých tkání. Vápník je zejména důležitý pro správný vývoj kostí a zubů a je důležitou součástí jídelníčku. Důležitý je i vitamín D, ten pomáhá k ukládání vápníku do kostní hmoty. Pro využití vápníku slouží také hořčík.

Projevy nedostatku vápníku

Při nedostatku vápníku v těle hrozí osteoporóza, což je řídnutí kosti a to se projevuje zejména u starších lidí. Pokud kosti řídnou, snadno dochází ke zlomeninám, které se poté těžko a špatně hojí. Neřídnou však jen kosti, ale také zuby, takže se objevují problémy se zuby. Rovněž také dochází k lámání nehtů. Může docházet k odvápňování kostí a podobně. Rovněž se může objevit rachitis neboli křivice. Toto onemocnění je spojeno s nedostatkem vitamínu D.

Projevy přebytku (předávkování) vápníku

Pokud v těle máte nadbytek vápníku, můžou se objevit zažívací potíže, zácpa, zvracení, nechutenství. Někdy se projevují bolesti hlavy, přichází pocity žízně. Vyjmečně se mohou objevovat poruchy srdečního rytmu. S nadbytkem vápníku se obvykle tělo vypořádá samo. Tyto problémy však vznikají spíše z nedostatečné činnosti ledvin.

Kde se nachází vápník

Vápník můžete do těla doplňovat ve formě doplňků stravy, ty se prodávají ve formě kapslí a tabletek. V lékárně vám jistě poradí ty správné pro vás. Vápník se dá doplnit také velmi dobře ve formě potravin. Pokud trpíte nedostatkem vápníku, je lepší se zaměřit na stravu, terpve až poté na doplňky stravy. Nejbohatší potraviny na vápník jsou mléčné výrobky. Například mléko, jogurty, jogurotvé nápoje, sýry. Vápník se také dál vyskytuje v mase, například hovězím či vepřovém, také se vyskytují v hovězích játrech. Ve vejcích, v rýži, v kukuřici, v ovesných vločkách, v bramborách, ve fazolech, v hrachu, v rajčatech, ve špenátu, v hroznech, v jablkách, v broskvích, v pomerančích a podobně.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Černý kašel - co to je, způsob nákazy, projevy 1/2

 Co je černý kašelVážné onemocnění černá kašel, se také občas označuje jako dávivý kašel jde o infekční chorobu, kterou…

Tuberkulóza - léčba, prevence a komplikace 2/2

 Jak se tuberkulóza léčíPři jasných příznacích dochází k objasnění nemoci a pokud se tuberkulóza prokáže, podávají…

Jak se léčí neplodnost

Problém s neplodností potkává čím dál větší množství párů, které si přejí počít dítě. Přitom vlastní dítě je přirozenou součástí…

Tuberkulóza - co to je, způsob nákazy, projevy 1/2

 Co je tuberkulózaMnoho lidí se mylně domnívá, že tuberkulóza je onemocnění plic, ale je to bohužel vážnější. Jedná…

Pneumónie - léčba, prevence a komplikace 2/2

 Jak se pneumónie léčíLéčba pneumónie není jasná, protože je potřeba zjistit příčinu nemoci. Nejčastěji jsou podávána…

Pneumónie - co to je, způsob nákazy, projevy 1/2

 Co je pneumóniePneumónie se jinak také označuje jako zápal plic. Zápal plic, nebo pneumónie je pak zánět plic, který…

Klíšťová encefalitida - příčiny, příznaky, léčba, komplikace

 Co je klíšťová encefalitidaInfekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Nejčastějším přenašečem…

Astigmatismus – co to je a jak se ho zbavit

 Astigmatismus je oční vada, která podle statistik postihuje až 60 % populace. Přitom nemalá část postižených o tom…

Lymská borelióza - příčiny, příznaky, léčba a komplikace

 Co je lymská boreliózaInfekční onemocnění lymská borelióza je nepříjemná nemoc, která se na člověka přenáší přisátým…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY