Fosfor: jeho význam, účinky a rizika

Velikost textu: A A A

Fosfor: jeho význam, účinky a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Fosfor neboli latinsky phosphorus. Český a zastaralý výraz byl kostík, ale název se nikdy neujal. Fosfor v čisté podobně je velmi prudký jed. Také je to vysoce vznětlivá látka. Pro tyto vlastnosti se fosfor hojně využívá pro výrobu zápalek. Ovšem s tímto fosforem má ten fosfor, který je obsažen v lidském těle opravdu velmi málo. V těle se vyskytuje v organických sloučeninách.

Účinky fosforu

Fosfor patří k základům, ze kterých jsou sestaveny naše nukleové kyseliny čili nositelé dědičné informace. Spolu s dalšími látkami se účastní také přeměny cukrů, tuků a bílkovin v našem těle. Slouží rovněž k přenosu energie. Společně s vápníkem tvoří fosfáty hlavní koučástí kostí a zubů v lidském těle. Přesun fosfátu v lidském těle jsou úzce spojené s pohybem vápníku. Hladina obou minerálů je regulována vitamínem D. Vylučování fosfátu probíhá hlavně v moči. Fosfor navíc uchovává velmi dobře energii.

Projevy nedostatku fosforu

Pokud je vaše stravá pestrá a bohatá, nedostatek fosforu se u vás zřejmě neprojeví. Pokud pestrou a bohatou stravu nemáte, může se u vás vyskytnout bolest hlavy. Dále to jsou pocity slabosti, únavy, podrážděnosti a nervové soustavy. Nedostatku fosforu se obvykle těžko dosahuje, protože je hojně zastoupen v potravě. Jelikož je však fosforu v potravě dostatek, jeho nedostatek v těle je proto většinou ojedinělou záležitostí.

Projevy přebytku (předávkování) fosforu

Dlouhodobý přebytek fosforu v lidském těle způsobuje snižování hladiny vápníku v séru. Nadměrný přebytek fosforu může snížit vstřebávání železa z potravy.

Kde se fosfor nachází

Doporučená denní dávka fosfátu v České republice je sedmset mg. Fosfor najdeme snad ve všech potravinách. Nejbohatší na fosfor jsou luštěniny, obilniny, ovesné vločky, hnědá rýže, mléčné výrobky, vnitřnosti a maso. Například to jsou tyto konkrétní potraviny hovězí maso, vepřové maso, hovězí játra, borůvky, maliny, jahody, bílé zelí, kapusta, mrkev, hřiby, pomeranče, broskve, sýr ementál, vejce, mouka žitná, mouka pšeničná hrubá, zrna kukuřice, brambory. Jsou to vesměs podobné potraviny jako zdroje vápníku, jelikož tyto dva minerály spolu úzce spolupracují.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY