Fosfor: jeho význam, účinky a rizika

Velikost textu: A A A

Fosfor: jeho význam, účinky a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Fosfor neboli latinsky phosphorus. Český a zastaralý výraz byl kostík, ale název se nikdy neujal. Fosfor v čisté podobně je velmi prudký jed. Také je to vysoce vznětlivá látka. Pro tyto vlastnosti se fosfor hojně využívá pro výrobu zápalek. Ovšem s tímto fosforem má ten fosfor, který je obsažen v lidském těle opravdu velmi málo. V těle se vyskytuje v organických sloučeninách.

Účinky fosforu

Fosfor patří k základům, ze kterých jsou sestaveny naše nukleové kyseliny čili nositelé dědičné informace. Spolu s dalšími látkami se účastní také přeměny cukrů, tuků a bílkovin v našem těle. Slouží rovněž k přenosu energie. Společně s vápníkem tvoří fosfáty hlavní koučástí kostí a zubů v lidském těle. Přesun fosfátu v lidském těle jsou úzce spojené s pohybem vápníku. Hladina obou minerálů je regulována vitamínem D. Vylučování fosfátu probíhá hlavně v moči. Fosfor navíc uchovává velmi dobře energii.

Projevy nedostatku fosforu

Pokud je vaše stravá pestrá a bohatá, nedostatek fosforu se u vás zřejmě neprojeví. Pokud pestrou a bohatou stravu nemáte, může se u vás vyskytnout bolest hlavy. Dále to jsou pocity slabosti, únavy, podrážděnosti a nervové soustavy. Nedostatku fosforu se obvykle těžko dosahuje, protože je hojně zastoupen v potravě. Jelikož je však fosforu v potravě dostatek, jeho nedostatek v těle je proto většinou ojedinělou záležitostí.

Projevy přebytku (předávkování) fosforu

Dlouhodobý přebytek fosforu v lidském těle způsobuje snižování hladiny vápníku v séru. Nadměrný přebytek fosforu může snížit vstřebávání železa z potravy.

Kde se fosfor nachází

Doporučená denní dávka fosfátu v České republice je sedmset mg. Fosfor najdeme snad ve všech potravinách. Nejbohatší na fosfor jsou luštěniny, obilniny, ovesné vločky, hnědá rýže, mléčné výrobky, vnitřnosti a maso. Například to jsou tyto konkrétní potraviny hovězí maso, vepřové maso, hovězí játra, borůvky, maliny, jahody, bílé zelí, kapusta, mrkev, hřiby, pomeranče, broskve, sýr ementál, vejce, mouka žitná, mouka pšeničná hrubá, zrna kukuřice, brambory. Jsou to vesměs podobné potraviny jako zdroje vápníku, jelikož tyto dva minerály spolu úzce spolupracují.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vitamín B3

 Patří do sestavy vitamínů B-komplex a označuje se tak skupina dvou kyselin, a sice kyselina nikotinová a nikotinamidová.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: botox 2/2

 Trocha nepříjemnosti na začátkuJe to zcela něco jiného, než různé krémy a podobné přípravky. Je třeba myslet na to,…

SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

 Pojem tomografická scintigrafie neboli vyšetření SPECT je zobrazovací metoda, která spadá do segmentu nukleární medicíny.…

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečovat, uleví se vám

 Patříte k lidem, které trápí suché ruce, a proto mají neustále u sebe krém? Pokud vám nepomáhá, zřejmě jste vsadili…

Uroflowmetrie (UFM) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Uroflowmetrie známé také pod zkratkou UFM je vyšetření, pomocí kterého jsou hodnoceny vyprazdňovaní funkce konkrétního člověka.…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 8/8

 Biologická léčbaDnes je užívání tablet běžnou záležitostí. Nicméně biologická léčba v sobě ukrývá možnosti i jiné…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 7/8

 Mikrovlnná ablaceU léčby rakoviny je také možno využít i metody, která se nazývá mikrovlnná ablacce. Spočívá v tom,…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 6/8

 Stereotaktická radiochirurgie a radioterapieOblast, která s sebou nese několik metod léčby rakoviny. Všechny jsou…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 5/8

 Radiofrekvenční ablaceVelmi populární metodou v odstranění nádorových buněk je radiofrekvenční ablace. Její hlavní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY