Selen - účinky, projevy nedostatku a předávkování

Velikost textu: A A A

Selen - účinky, projevy nedostatku a předávkování

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Selen, latinsky selenium, je polokov. Selen jako prvek je poměrně vzácný. Selen má barvu červenou nebo šedou. Používá se také k měření osvětlení, usměrňování elektrického proudu a k barvení skla. Tělo dospělého jedince obsahuje selenu jen velmi malé procento, podrobné analýy nebyly zveřejněny, ale odhaduje se to asi na pět mg. Pokud však v potravinách a v potravě selen výrazně přebývá, může se jeho množství zvětšit.

Účinky selenu

Selen bojuje v lidském těle proti volným radikálům. Má rovněž vliv na řadu enzymů v těle člověka. Právě těmito enzymy a vlivem na ně ovlivňuje činnost jater, činnost kůže, činnost štítné žlázy, růst, rozmnožování a ovlivňuje rovněž obranyschopnost organismu.

Projevy nedostatku selenu

Nedostatek selenu v těle je poměrně vzácný. Pokud ve vašem těle dojde k nedostatku selenu, hrozí zejména poškození srdečních a svalových buněk, poškození nervového systému, poškození slinivky břišní, poškození jater, poškození očí, poškození žlučníku, poškození střev. Můžou začít vypadávat vlasy, či se může rapidně zhoršit jejich kvalita. Pokud vám chybí selen, může to znamenat zejména vyšší riziko výskytu infarktu myokardu a různých cévních onemocnění. Pokud selen chybí těhotným ženám, ovlivňuje to nepříznivě vývoj plodu. 

Projevy přebytku (předávkování) selenu

Se selenem je nutné nakládat opatrně. Selen dokonce může způsobit smrt! Smrtelná dávka selenu je pět miligramů na kilogram vaší hmotnosti. Například tedy, když člověk váží sedmdesát kilogramů, smrtelná dávka selenu je třistapadesát miligramů. Proto na jeho užívání je nutné dát si dobrý pozor. Selen je ve vyšších dávkách rovněž rakovinotvorný. Zvýšená potřeba selenu vzniká při velké fyzické zátěži, při infekčních onemocněních.

Kde se selen nachází

Selen najdete ve vnitřnostech, v mléčných výrobních, v citrusových plodech, v celozrných obilovinách. V hovězím mase se také vyskytuje selen, ovšem musí být od zvířat, která jsou krmena píci vypěstovanou na půdách, které jsou bohaté na selen. Pokud je vaše stravá pestrá, různorodá a bohatá, nehrozí vám ani nedostatek ani nadbytek selenu. Selen je rovněž obsažen v půdě, proto je dobré konzumovat potraviny, které jsou na takovéto půdě pěstovány.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY