Železo: jeho význam, dopady nedostatku a předávkování

Velikost textu: A A A

Železo: jeho význam, dopady nedostatku a předávkování

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Železo, latinsky ferrum patří k nejrozšířenějším přechodným kovovým prvkům. Jako kov je zastoupen i ve vesmíru. Patří mikrobiogenní prvky. V lidském těle se nachází asi tři až čtyři gramy železa. Železo je nezbytnou složkou červených krvinek a svalů. Nedostatek železa patří k jedné z nejčastějších. Doporučená denní dávka železa v těle dospělého člověka je asi dvacet mg.

Účinky železa

Význam železa v lidském těle je velmi zásadní, laicky řečeno by, jste bez železa nemohli tak snadno dýchat. Železo pomáhá také při práci svalů. Největší množství železa je v lidském těle obsažena v červeném krevním barvivu, v hemoglobinu. Červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v lidském těle. Železo působí zkrátka v celém lidském těle a proto je tak moc důležité pro lidské tělo.

Projevy nedostatku železa

Dlouhodobý a trvalý nedostatek železa způsobuje snížení obsahu krevních krvinek. Tento nedostatek železa se projevuje malátností, únavou, celkovou ochablostí. Může se přidat také bledost v obličeji a bledá kůže celého těla. Můžete také pociťovat celkově pocit na omdlení nebo mdloby. Železo se také vylučuje každý měsíc při menstruaci, což znamená, že ženy by během menstruace a zvláště pak po ní, měly do těla doplnit železo, jinak se mohou stát výše zmíněné projevy.

Projevy přebytku (předávkování) železa

Nazbytek železa se projevuje většinou u lidí, kteří mají nadměrnou schopnost vstřebávat železo přes střevní stěnu. Toto může být dědičná vlastnost, ovšem vyskytuje se velmi zřídka. U takto nemocných lidí se může v těle nashromáždit až padesát gramů železa. Při přebytku železa se může objevit poškození jater, náznaky cirhózy jater, cukrovky, fibrózy slinivky a podobně.

Kde se železo nachází

Železo můžeme do těla doplnit v podobě potravinových doplňků, které můžete zakoupit v každé lékárně. Ovšem nejdříve je dobré vyzkoušet doplnit železo do těla přirozenější cestou a to v potravinách. Nejvíce železa obsahují vnitřnosti a maso. I v rostlinných produktech je vysoký podíl železa, ovšem tělo z nich dokáže čerpat jen malou část. Železo se nachází například ve fazolích, v čočce, v meruňkách, ve švestkách, v oříšcích, v mandlích, ve špenátu. Dále také se železo nachází i v obilovinách, celozrném chlebu a podobně.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vitamín B3

 Patří do sestavy vitamínů B-komplex a označuje se tak skupina dvou kyselin, a sice kyselina nikotinová a nikotinamidová.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: botox 2/2

 Trocha nepříjemnosti na začátkuJe to zcela něco jiného, než různé krémy a podobné přípravky. Je třeba myslet na to,…

SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

 Pojem tomografická scintigrafie neboli vyšetření SPECT je zobrazovací metoda, která spadá do segmentu nukleární medicíny.…

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečovat, uleví se vám

 Patříte k lidem, které trápí suché ruce, a proto mají neustále u sebe krém? Pokud vám nepomáhá, zřejmě jste vsadili…

Uroflowmetrie (UFM) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Uroflowmetrie známé také pod zkratkou UFM je vyšetření, pomocí kterého jsou hodnoceny vyprazdňovaní funkce konkrétního člověka.…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 8/8

 Biologická léčbaDnes je užívání tablet běžnou záležitostí. Nicméně biologická léčba v sobě ukrývá možnosti i jiné…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 7/8

 Mikrovlnná ablaceU léčby rakoviny je také možno využít i metody, která se nazývá mikrovlnná ablacce. Spočívá v tom,…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 6/8

 Stereotaktická radiochirurgie a radioterapieOblast, která s sebou nese několik metod léčby rakoviny. Všechny jsou…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 5/8

 Radiofrekvenční ablaceVelmi populární metodou v odstranění nádorových buněk je radiofrekvenční ablace. Její hlavní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY