Železo: jeho význam, dopady nedostatku a předávkování

Velikost textu: A A A

Železo: jeho význam, dopady nedostatku a předávkování

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Železo, latinsky ferrum patří k nejrozšířenějším přechodným kovovým prvkům. Jako kov je zastoupen i ve vesmíru. Patří mikrobiogenní prvky. V lidském těle se nachází asi tři až čtyři gramy železa. Železo je nezbytnou složkou červených krvinek a svalů. Nedostatek železa patří k jedné z nejčastějších. Doporučená denní dávka železa v těle dospělého člověka je asi dvacet mg.

Účinky železa

Význam železa v lidském těle je velmi zásadní, laicky řečeno by, jste bez železa nemohli tak snadno dýchat. Železo pomáhá také při práci svalů. Největší množství železa je v lidském těle obsažena v červeném krevním barvivu, v hemoglobinu. Červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v lidském těle. Železo působí zkrátka v celém lidském těle a proto je tak moc důležité pro lidské tělo.

Projevy nedostatku železa

Dlouhodobý a trvalý nedostatek železa způsobuje snížení obsahu krevních krvinek. Tento nedostatek železa se projevuje malátností, únavou, celkovou ochablostí. Může se přidat také bledost v obličeji a bledá kůže celého těla. Můžete také pociťovat celkově pocit na omdlení nebo mdloby. Železo se také vylučuje každý měsíc při menstruaci, což znamená, že ženy by během menstruace a zvláště pak po ní, měly do těla doplnit železo, jinak se mohou stát výše zmíněné projevy.

Projevy přebytku (předávkování) železa

Nazbytek železa se projevuje většinou u lidí, kteří mají nadměrnou schopnost vstřebávat železo přes střevní stěnu. Toto může být dědičná vlastnost, ovšem vyskytuje se velmi zřídka. U takto nemocných lidí se může v těle nashromáždit až padesát gramů železa. Při přebytku železa se může objevit poškození jater, náznaky cirhózy jater, cukrovky, fibrózy slinivky a podobně.

Kde se železo nachází

Železo můžeme do těla doplnit v podobě potravinových doplňků, které můžete zakoupit v každé lékárně. Ovšem nejdříve je dobré vyzkoušet doplnit železo do těla přirozenější cestou a to v potravinách. Nejvíce železa obsahují vnitřnosti a maso. I v rostlinných produktech je vysoký podíl železa, ovšem tělo z nich dokáže čerpat jen malou část. Železo se nachází například ve fazolích, v čočce, v meruňkách, ve švestkách, v oříšcích, v mandlích, ve špenátu. Dále také se železo nachází i v obilovinách, celozrném chlebu a podobně.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY