Zinek: význam, projevy nedostatku a přebytku

Velikost textu: A A A

Zinek: význam, projevy nedostatku a přebytku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Zinek je klencový minerál. Svůj název získal pravděpodobně z německého zinke, což v překladu znamená zub. Tělo dospělého jedince má v sobě asi 2,3 g zinku. Doporučená denní dávka je asi deset mg a je to stanoveno vyhláškou České republiky. Nejvyšší množství, které v denní dávce můžete mít je dvacetpět mg zinku. V průmyslu má zinek tu vlastnost, že díky němu jsou různé povrchy dokonale bílé.

Účinky zinku

Zinek účinkuje na krásnou, hladkou, čistou pleť. Rovněž pleť chární také proti různým infekcím. Zinek podmiňuje správné vidění, má vliv na metabolismus (látková přeměna) a to jak cukrů, tak vitamínů, hormonů, bílkovin. Chrání také buňky proti volným radikálům. Ovlivňuje rovněž také růst a dělení buněk.

Projevy nedostatku zinku

Když je zinku v lidském těle málo obvykle se to projevuje ve zpomaleném buněčném dělení. Narůstá také výše volných radikálů. Ovšem nejčastějším projevem nedostatku zinku jsou vyrážky, nedostatečné vidění za šera, zvýšený sklon k infekcím. Mohou se objevovat záněty kůže, vyrážky na kůži, na pleti, špatně se hojí rány, které si způsobíte. Někdy může dojít až k poruchám psychiky. U mužů může docházet k neplodnosti s poruchami spermií a varlat. Jakmile se zinek do těla dostane a zvýší se množství, problémy s neplodností ustanou a vše se vrátí zpátky.

Projevy přebytku (předávkování) zinku

Jedná se pravděpodobně o jednorázové předávkování a, nebo o dlouhodobě zvýšený příjem zinku. Toto se projevuje chudokrevností, zástavou růstu. Objevují se poruchy trávení, poruchy metabolismu cukrů. Také se objevuje porucha rozmnožování. Předávkování zinku běžnou stravou není možné. Předávkování lze pouze v případě nadměrné konzumace potravinových doplňků.

Kde se zinek nachází

Potřebné množství zinku se snadno získává ze stravy. Strava musí být pestrá a vyvážená. Zinek najdete ve vejcích, mléčných výrobcích. Nejvíce jich, ale najdeme v ovesných vločkách. Dále jsou to potraviny jako například fazole, hovězí játra, vepřové maso, hrách, hovězí maso, mrkev, ořechy, kukuřice, sýr ementál a podobně. Pokud konzumujete mnoho cukrů, tuků, živočišných potravin a bílého pečiva snižuje se tím vstřebávání zinku.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vitamín B3

 Patří do sestavy vitamínů B-komplex a označuje se tak skupina dvou kyselin, a sice kyselina nikotinová a nikotinamidová.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: botox 2/2

 Trocha nepříjemnosti na začátkuJe to zcela něco jiného, než různé krémy a podobné přípravky. Je třeba myslet na to,…

SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

 Pojem tomografická scintigrafie neboli vyšetření SPECT je zobrazovací metoda, která spadá do segmentu nukleární medicíny.…

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečovat, uleví se vám

 Patříte k lidem, které trápí suché ruce, a proto mají neustále u sebe krém? Pokud vám nepomáhá, zřejmě jste vsadili…

Uroflowmetrie (UFM) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Uroflowmetrie známé také pod zkratkou UFM je vyšetření, pomocí kterého jsou hodnoceny vyprazdňovaní funkce konkrétního člověka.…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 8/8

 Biologická léčbaDnes je užívání tablet běžnou záležitostí. Nicméně biologická léčba v sobě ukrývá možnosti i jiné…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 7/8

 Mikrovlnná ablaceU léčby rakoviny je také možno využít i metody, která se nazývá mikrovlnná ablacce. Spočívá v tom,…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 6/8

 Stereotaktická radiochirurgie a radioterapieOblast, která s sebou nese několik metod léčby rakoviny. Všechny jsou…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 5/8

 Radiofrekvenční ablaceVelmi populární metodou v odstranění nádorových buněk je radiofrekvenční ablace. Její hlavní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY