Zinek: význam, projevy nedostatku a přebytku

Velikost textu: A A A

Zinek: význam, projevy nedostatku a přebytku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Zinek je klencový minerál. Svůj název získal pravděpodobně z německého zinke, což v překladu znamená zub. Tělo dospělého jedince má v sobě asi 2,3 g zinku. Doporučená denní dávka je asi deset mg a je to stanoveno vyhláškou České republiky. Nejvyšší množství, které v denní dávce můžete mít je dvacetpět mg zinku. V průmyslu má zinek tu vlastnost, že díky němu jsou různé povrchy dokonale bílé.

Účinky zinku

Zinek účinkuje na krásnou, hladkou, čistou pleť. Rovněž pleť chární také proti různým infekcím. Zinek podmiňuje správné vidění, má vliv na metabolismus (látková přeměna) a to jak cukrů, tak vitamínů, hormonů, bílkovin. Chrání také buňky proti volným radikálům. Ovlivňuje rovněž také růst a dělení buněk.

Projevy nedostatku zinku

Když je zinku v lidském těle málo obvykle se to projevuje ve zpomaleném buněčném dělení. Narůstá také výše volných radikálů. Ovšem nejčastějším projevem nedostatku zinku jsou vyrážky, nedostatečné vidění za šera, zvýšený sklon k infekcím. Mohou se objevovat záněty kůže, vyrážky na kůži, na pleti, špatně se hojí rány, které si způsobíte. Někdy může dojít až k poruchám psychiky. U mužů může docházet k neplodnosti s poruchami spermií a varlat. Jakmile se zinek do těla dostane a zvýší se množství, problémy s neplodností ustanou a vše se vrátí zpátky.

Projevy přebytku (předávkování) zinku

Jedná se pravděpodobně o jednorázové předávkování a, nebo o dlouhodobě zvýšený příjem zinku. Toto se projevuje chudokrevností, zástavou růstu. Objevují se poruchy trávení, poruchy metabolismu cukrů. Také se objevuje porucha rozmnožování. Předávkování zinku běžnou stravou není možné. Předávkování lze pouze v případě nadměrné konzumace potravinových doplňků.

Kde se zinek nachází

Potřebné množství zinku se snadno získává ze stravy. Strava musí být pestrá a vyvážená. Zinek najdete ve vejcích, mléčných výrobcích. Nejvíce jich, ale najdeme v ovesných vločkách. Dále jsou to potraviny jako například fazole, hovězí játra, vepřové maso, hrách, hovězí maso, mrkev, ořechy, kukuřice, sýr ementál a podobně. Pokud konzumujete mnoho cukrů, tuků, živočišných potravin a bílého pečiva snižuje se tím vstřebávání zinku.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY