Jód: rizika, význam, účinky

Velikost textu: A A A

Jód: rizika, význam, účinky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Jód je důležitý biogenní prvek, který je nezbytnou součástí ve vaší potravě. Nezbytný z toho důvodu, že přispívá k celkovému správnému rozvoji organismu. V přírodě se jód vyskytuje pouze ve sloučeninách, je velmi vzácný. Jód je z řeckého iódés, což znamená fialový. Jód jako prvek tvoří tmavě fialové krystalky.

Účinky jódu

V těle je jód nezbytnou součástí hormonů štítné žlázy. Tyto hormony jsou tyroxin a trijodtyronin. Tyto dva hormony regulují rychlost metabolismu neboli také látkové přeměny. Pokud je jódu v těle dostatek člověk je přiměřeně aktivní, dobře mu to myslí, je vitální. Jód také účinkuje na enzymy, které vznikají ve slinivce břišní. Tento enzym se podílí na trávení tuku v těle. Pokud je žena těhotná, je jód důležitý pro správný vývoj plodu. Jód je také možno znát jako jantarově zlatou tekutinu, která je skvělou dezinfekcí. Tinktura se dokáže dostat do rány velmi hluboko.

Projevy nedostatku jódu

Nedostatek jódu v těle se projevuje zvětšenou štítnou žlázou, čemuž se může také říkat struma neboli vole. Celkově se cítíte unavení, máte sklony k depresím a úzkostem, jste ospalí, je vám věčně zima, zhrubne vám kůže, můžete přibrat na váze, kvalita vlasů se vám zhorší. Občas se může stát, že budete zapomínat, budou vás bolet svaly, ubyde vám vitalita, může docházet k zácpě.

Projevy přebytku (předávkování) jódu

Přebytek jódu ve vašem těle se může projevovat zvýšenou činností štítné žlázy čili k hypertyreóze. Ta se projevuje teplou kůži, která se často potí, vypadávají vlasy, jste pořád unavení, prokazatelně hubnete, jste neklidní, trpíte úzkostí, může se u vás projevovat třes, který nelze ovládat, někdy dochází k poruchám srdce.

Kde se jód nachází

Jód do těla můžete dostat pomocí doplňků stravy, ty se prodávají v lékárnách a to v podobě kapslí či tabletek. V lékárně vám poradí, co by bylo pro vás nejvhodnější. Ovšem je lepší nejdříve vyzkoušet jód doplnit v potravinách. Jód získáte například v podobně jodidu. Ten se vyskytuje v rybách, mořských řasách, mořských plodech. V různé míře jej můžete najít také v ovoci a v zelenině. Jód lze získat také z masa a z mléka, volně chovaných zvířat. Jód se vyskytuje také v kuchyňské soli. Denní dávka potřeby jódu se nachází asi v pěti až deseti gramech soli, která je upravená s jódem.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Vyšetření a operace

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vitamín B3

 Patří do sestavy vitamínů B-komplex a označuje se tak skupina dvou kyselin, a sice kyselina nikotinová a nikotinamidová.…

Zkušenosti pacientů a diskuse: botox 2/2

 Trocha nepříjemnosti na začátkuJe to zcela něco jiného, než různé krémy a podobné přípravky. Je třeba myslet na to,…

SPECT (tomografická scintigrafie) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

 Pojem tomografická scintigrafie neboli vyšetření SPECT je zobrazovací metoda, která spadá do segmentu nukleární medicíny.…

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečovat, uleví se vám

 Patříte k lidem, které trápí suché ruce, a proto mají neustále u sebe krém? Pokud vám nepomáhá, zřejmě jste vsadili…

Uroflowmetrie (UFM) - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Uroflowmetrie známé také pod zkratkou UFM je vyšetření, pomocí kterého jsou hodnoceny vyprazdňovaní funkce konkrétního člověka.…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 8/8

 Biologická léčbaDnes je užívání tablet běžnou záležitostí. Nicméně biologická léčba v sobě ukrývá možnosti i jiné…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 7/8

 Mikrovlnná ablaceU léčby rakoviny je také možno využít i metody, která se nazývá mikrovlnná ablacce. Spočívá v tom,…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 6/8

 Stereotaktická radiochirurgie a radioterapieOblast, která s sebou nese několik metod léčby rakoviny. Všechny jsou…

Vše o možnostech moderní léčby rakoviny 5/8

 Radiofrekvenční ablaceVelmi populární metodou v odstranění nádorových buněk je radiofrekvenční ablace. Její hlavní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY