Abnormální žízeň

Velikost textu: A A A

Abnormální žízeň

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Abnormální žízeň odborně polydipsie. Žízeň jako taková je pocit, že se potřebujete napít, že potřebujete přijmout tekutiny. O tom, že pociťujete žízeň, rozhoduje váš mozek a to část, která se nazývá hypotalamus. Pokud se v krvi nachází vysoká koncentrace rozpuštěných látek, vyšlou tyto buňky signál do mozku, že je potřeba se napít. Pocit žízně ovlivňují také receptory v dutině ústní a v hltanu. Proto se stává, když se člověk napije studených tekutin, téměř okamžitě poklesne pocit žízně, i když nápoj nemohl doputovat ještě do krevního řečiště.

Pocit žízně u starších lidí bývá snížený. Proto se často stává, že starší lidí trpí dehydratací. Zda trpíme dehydratací či nikoliv můžeme zjistit jednoduchým trikem. Kůži na rukou povytáhneme a pustíme. Pokud se kůže vrátí zpátky, dehydrataci netrpíte. Pokud však kůže zůstane „viset“ tak organismus dehydratovaný je.

Příznaky nemocí abnormální žízně

Nadměrná žízeň může být prvním příznakem některého z vážných onemocnění. Nadměrná žízeň je typickým příznakem cukrovky neboli diabetes mellitus. Abnormální žízeň se vyznačuje konzumací velkého množství tekutin a zejména při cukrovce sladkých tekutin. Například během dvou hodin člověk dokáže vypít litr a půl sladkého nápoje a stále pociťuje pocit žízně či sucha v ústech. Další onemocnění, které je provázeno onou abnormální žízní je žíznivka neboli diabetes insipidus.

Nadměrná žízeň má za následek celou řadu nemocí. Výše popsané dvě jsou nejčastějšími nemocemi. Dále může mít za příčinu třeba špatnou funkci ledvin. Kdy ledviny nejsou schopné koncentrovat moč a tělo ztrácí nadměrné množství vody. Tím pádem, když tekutiny v těle chybí, má nemocný pocit žízně, jelikož potřebuje tekutiny doplnit. Abnormální žízeň může mít také příčinu v metabolickém onemocnění, při zvýšené funkci štítné žlázy nebo také při nadbytku vápníku v krvi.

Abnormální žízeň však nemusí mít pouze příčiny nějakého onemocnění. Abnormální žízeň může být také pouze normální reakci na zvýšenou ztrátu tekutin například při vysoké fyzické aktivitě, dlouhodobém pobytu v horku, fyzická aktivita v horkém prostředí. Pokud abnormální žízní trpíte a netrávíte čas v teplém či horkém prostředí, běžte na vyšetření ke svému praktickému lékaři. Není radno tuto věc podceňovat.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Diety

Léky

Ostatní

Ze zahraničí

Senioři a stáří

Nemoci

Vitaminy a minerály

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: žízeň, ledviny, cukrovka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rozvoj předstupně cukrovky může ovlivnit výskyt cukrovky v rodině

Centrum pro výzkum cukrovky v Německu provedlo studii s více než 8000 účastníky. Cílem bylo prokázat, do jaké míry hraje…

Ledvina vypěstovaná z kmenových buněk

 Jedním z nejdůležitějších orgánů v celém lidském těle jsou v každém případě ledviny. Jejich úloha je…

Význam ledvin v lidském těle a co jim nejvíce pomáhá

 O ledvinách se většinou dozvíme, až když je pozdě – obvykle na ně nemyslíme tak, jako na naše ruce, srdce nebo oči,…

Potraviny jako prevence před ledvinovými kameny

 Pokud máte tendenci k tvorbě ledvinových kamenů, mohou vám pomoci některé potraviny. Poradíme vám, které.Třešně…

Hemodiafiltrace pro pacienty se selháním ledvin

 Hemodiafiltrace umožňuje v porovnání s klasickou dialýzou odstranit více odpadních látek z těla. Někteří…

Náplasti na cukrovku s nanočásticemi

 Náplasti na různé zdravotní potíže nejsou žádnou novinkou, ale inovace náplastí přicházejí neustále. Expertem je Americká…

Druhy ledvinových pásů

 Ledvinový pás se suchými zipyPomocí ledvinového pásu zabráníte případnému prochladnutí ledvin. Stačí si ho pohodlně…

Další druhy ledvinových pásů

 Ledvinový pás z prodyšného materiáluPořízení ledvinového pásu vám zajistí dostatečnou ochranu ledvin a bederní…

Vzorový jídelníček pro diabetiky na 7 dní 1/2

 Diabetes mellitus je poměrně časným problémem nikoliv jenom u starých lidí, ale stále častěji se projevuje i u mladších…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY