Schizofrenie

Velikost textu: A A A

Schizofrenie

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Schizofrenie neboli také jinak rozpolcenost osobnosti, je endogenní psychóza. Tato nemoc se obvykle charakterizuje jako rozpad osobnosti. Tento rozpad osobnosti postihuje hlavně emocionální součást psychiky. Toto onemocnění se projevuje různě například poruchami citů, poruchami jednání, poruchami myšlení a jsou zde také sklony utíkat od reality. Člověk tyto duševní projevy nemůže nijak racionálně koordinovat. Lidé, kteří mají tuto nemoc, mohou působit na lidi chladně, lhostejně, netečně.

Příčiny vzniku schizofrenie

Nejčastějšími spouštěči schizofrenie bývá genetická predispozice. Pokud se v blízké rodině vyskytuje toto onemocnění, je riziko schizofrenie u vašich potomků vyšší. Na schizofrenii se ale taky podílí i vnější vlivy z prostředí. Může to být například podvýživa matky v prvním trimestru, nízká porodní váha novorozence, poruchy růstu plodu, psychosociální aspekty, nedostatek citové lásky, nedostatek komunikace, problémové dětství a podobně.

Příznaky schizofrenie

Příznaky pro schizofrenii nejsou jednotné, u každého se projevují jinak, jiné v jiné intenzitě, takže vlastně můžeme říci, že každý nemocný je svým způsobem v tomto unikátní. Schizofrenie se obvykle začíná projevovat nespecifickými příznaky a to například plachostí, společenskou izolací, nesociálním chováním, depresivními stavy, můžou přicházet halucinace, návaly vzteku, návaly agrese, poruchy svalové koordinace, poruchy motoriky, nedokáže člověk setrvat u jediné myšlenky, není schopen jasně myslet, trpí halucinacemi ať už sluchovými nebo zrakovými. Příznaků je celá řada, jsou však nespecifické.

Diagnostika schizofrenie

Při diagnostikování této nemoci je na místě velká opatrnost. Jelikož je tolik příznaků a jsou nespecifické, může se často stát, že je diagnóza stanovena chybně. Nejprve se vyloučí různá jiná onemocnění například organické onemocnění mozku, jiná psychická porucha a podobně. Prvním impulsem bývá dlouhodobé zanedbávání práce, společenských kontaktů, nesamostatnost, ztráta zájmu o cokoliv. Pokud se poté vyskytnou typické schizofrenní symptomy a trvají déle než šest měsíců, už se uvažuje o psychóze z okruhu schizofrenních poruch.

Léčba schizofrenie

Léčba se skládá ze tří přístupů a to psychofarmakologickém, psychoterapeutickém, socioterapeutickém. Vše by mělo být propojeno a probíhat zcela individuálně podle potřeb pacienta. Podávají se léky, neuroleptika, která snižují symptomy. Jakmile se sníží, snižuje se i dávkování léků.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Nemoci

zobrazit vše

Léky

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: schizofrenie, psychické nemoci

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

Základní vychytávky pro péči o nemohoucí osobu

Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY