Úvod / Lexikon zdraví / Nemoci / Syndrom vyhoření - projevy, léčba, příčiny
Syndrom vyhoření se nepovažuje za klasickou nemoc. Jedná se spíše o jakýsi psychický stav, který se obvykle objevuje u lidí vykonávajících jednu, stále stejnou, jednotvárnou profesi po dlouhou dobu.
Jde zpravidla o profese vyžadující intenzivní každodenní mezilidskou komunikaci. Tento stav bývá popisován jako naprostá ztráta zájmu o danou činnost provázená i pocity zmaru, úzkosti a beznaděje.
Přesné příčiny nejsou úplně zřejmé. Jedná se však o psychický stav související s rutinním vykonáváním jednotvárné činnosti.
Tento stav mysli byl poprvé popsán americkým psychologem Herbertem Freudenbergerem, který ho charakterizoval jako mentální a citové vyčerpání způsobené dlouhodobým stresem. Nejčastěji tento jev postihuje lidi pracující v oblasti sociální nebo zdravotní, ale také ve školství. Jsou to tedy takové činnosti, které vyžadují jednak intenzivní mezilidský styk, ale také každodenní nutnou komunikaci. Syndrom vyhoření se zpočátku projevuje depresemi a poklesem nálady na pracovišti, postupem času se ale tento pocit přenáší i do soukromého života a stává se permanentím stavem mysli. Že se jedná o pocit vyhoření, zjistíme snadno tím, že postižený ztratil víru ve smysl své vykonávané činnosti.
Nejlepší léčbou proti syndromu vyhoření, někdy také označovanému jako burn out syndrom, je prevence. Lze mu předcházet zejména intenzivním společenským životem a kontaktem s rodinou a přáteli. Dobré mezilidské vztahy zpravidla napomáhají syndromu vyhoření předcházet. Pokud se už ale syndrom objeví, je dobré, ostatně stejně jako u kterékoli jiné nemoci, začít s léčbou co nejdříve. Nejefektivnějším postupem je zřejmě psychologické poradenství, které využívá praktik kognitivně-behaviorální terapie a logoterapie.
Komplikace a rizika při syndromu vyhoření jsou velmi individuální. Každý jedinec se s tímto problémem vypořádává jinak. U některých lidí však může vést až k dlouhodobým depresivním stavům, stresu a frustraci z práce.
Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.
Ostatnízobrazit všePříznaky a příčinySenioři a stáří |
Nemocizobrazit všeLékyLékařské obory |
Štítky: psychologie, psychické nemoci, deprese
Intimní problémy bývají často velkým trápením a to nejen pro ženy, ale také pro muže. Ti, ale většinou o těchto problémech…
V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…
Vztek je reakce, která může způsobit mnoho problémů. Jak během situace, ve které jednáme pod vlivem vzteku, tak následky…
Rozchod. Slovo, které mnoho lidí děsí. Přitom změna partnera je čím dál častější situací, se kterou se během života…
Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…
Ztráta práce je vždy velký zásah do života. Ať už v práci pracujete třicet let, pět let, či jen pár měsíců. Vždycky…
Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…
Deprese je nemoc, není to jen nějaká zástěrka. Tato nemoc může postihnout každého z nás a je důležité jí začít včas…
V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…
Box pouze pro vaši textovou reklamu! Neváhejte nás kontaktovat.
Jste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a ráno sotva vstanete z postele? Možná je na vině nedostatek červených…
Nemalé množství lidí již absolvovalo obě dávky vakcíny Comirnaty od Pfizer a BioNTech proti koronaviru Covid-19. Jaké jsou jejich zkušenosti s případnými…
Zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. Měli nějaké vedlejší účinky…
Vakcína Sinopharm se používá v mnoho zemích celého světa. Do většího povědomí Čechů se dostala teprve se žádostí prezidenta Zemana o její dodání.…
Zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakcePříčiny tříselné kýlyNejčastější typ kýly je právě tříselná kýla. Vzniká především…
Nemoci | RedakceZeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceOperace prostaty nenádorového zvětšení přistupujeme tehdy, pokud jsme neuspěli…
Vyšetření a operace | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceZeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakceOperace prostaty nenádorového zvětšení přistupujeme tehdy, pokud jsme neuspěli…
Vyšetření a operace | Redakce