Alzheimerova choroba

Velikost textu: A A A

Alzheimerova choroba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku, které postihuje především osoby staršího věku. Tato choroba způsobuje vážné a nevratné změny v mozkových buňkách a také způsobuje úbytek mozkové hmoty. První varovným signálem a ukazatelem, že něco není v pořádku, bývá, když člověk začíná trpět neobvyklou a náhlou ztátou paměti, dezorientací, někdy agresivitou. Často takový člověk dokáže zabloudit i ve svém vlastním domě. Pokud takovýto signál odhalíte je nutné co nejrychleji navšívit i s pacientem lékaře a začít tak boj s touto zákeřnou nemocí. Příčiny této nemoci nejsou zatím plně objasněné. Nejvýznamějším rizikovým faktorem je asi vysoký věk pacienta. S věkem se rizika jednoznačně zvyšují. Samozřejmě tato choroba může postihnout i mladší jedince, ovšem u nich toto onemocnění nebývá tak časté. Obecně tato choroba postihuje častěji ženy než muže. Na vině tomu jsou nejspíše hormony nebo také průměrná delší délka života.

Příznaky Alzheimerovy choroby

Typickým znakem Alzheimerovy nemoci je to, že si pacient vzpomíná na věci z dávné minulosti a dokáže o nich mluvit tak jasně a přesně. Věci a činnosti, které udělal například včera si, ale nepamatuje a nevybavuje. Nedokáže říct, co měl ke snídani, na co se díval v televizi nebo kdo jej ráno navštívil. Pacient také často ztrácí pojem o čase. Neví který je den, měsíc či snad, který je rok. Někdy může pacientova řeč váznout, nedokáže najít správné slovo pro nějaký termín. Například popisuje skříň jako „věc kde si ukládám oblečení“ a podobně. Může docházet ke změnám osobnosti. Jindy mírumilovná babička, která na vás byla hodná a nikdy nikoho nečastovala sprostými výrazy, se najednou změní v člověka, který je agresivní a pro peprné slůvko nejde opravdu daleko. Mnohdy vás také začne takto nemocný člověk osočovat, že mu berete jeho věci nebo také peníze. Stává se také to, že si pacient nepamatuje, kdo jste, když mu položíte přímou otázku na vaše jméno, nedokáže jej vyslovit. V konečném stádiu nemoci pacient neudrží moč, má problémy s chůzí.

Co s Alzheimerovou chorobou?

S takto nemocnou osobou dojděte neprodleně k lékaři, ten vás pošle k neurologovi či psychiatrovi. Tato choroba není vyléčitelná. Léky jsou především pro pacienty v raném stádiu nemoci. Léky se podávají například hypnotika (na spánek), neuroleptika (utlumí agresivitu a neklid), antidepresiva (zmírňují deprese). Tato choroba je bohužel smrtelná ovšem s léky, podporou rodiny a pravidelnými kontrolami se dá zmírnit, ne však zcela zastavit.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

První pomoc

Ze zahraničí

Zdravá výživa

Zdravý životní styl

Ostatní

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Vyšetření a operace

Vitaminy a minerály

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: neurologie, nemoci, mozek

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Tajemství klinické smrti

 Klinická smrt je doteď zahalena do takového tajemného hávu. Mnoho lidí, kteří tuto klinickou smrt přežili, mají neobvyklé…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Význam funkce lidského mozku, a jaké potraviny mozku svědčí?

 O tom, co jíst, abychom prospěli našemu mozku, tedy i naší schopnosti koncentrovat se a pamatovat si, přemýšlíme stále…

Nejlepší prevence proti stařecké demenci

Problémy se zapomínáním potkávají čím dál více lidí, a to nejenom v pokročilém věku. Nejčastěji se jedná o začátek některé…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY