Bodnutí hmyzem

Velikost textu: A A A

Bodnutí hmyzem

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Bodnutí hmyzem je pro lidi, kteří netrpí žádnou alergickou reakcí zcela běžné, a nezpůsobuje žádná větší komplikace. Samozřejmě to bodnutí štípe, pálí a podobně. Pokud ovšem trpíte alergickou reakcí je pro vás bodnutí nebezpečné a někdy bývá i smrtelné. Proto není dobré bodnutí hmyzem podceňovat a brát na lehkou váhu.

Příčina a popis bodnutí hmyzem

Bodnutí hmyzem vás může potkat prakticky kdekoliv, nejčastěji se však setkáváte s bodnutí hmyzem venku. Dojít k němu může, ale i v domácnosti. Pokud vám domu vletí vosa či včela je bodnutí možné. Vosu či včelu obvykle přiláká sladké jídlo a pití, čili chcete-li se ataku vos a včel vyhnout, přikryjte si sladké věci či sladká pití. Rovněž také není dobré ohánět se před vosou či včelou a podobně.

Projevy bodnutí hmyzem

Bodnutí hmyzem ať už vosou, komárem či včelou se projevuje pálením, štípáním. Chcete si tu ránu poškrábat. Obvykle vám může být trošku horko, to se jed dostává do těla a snaží se s ním bojovat. Rána, která po bodnutí hmyzem zůstává, je oteklá, místo okolo trošku zarudlé. Ti, co mají alergickou reakci na bodnutí hmyzem, to mají o poznání těžší. Místo lehkého zarudnutí, jim místo vpichu velmi rychle rudne a pálí. Přicházejí také velké otoky a možný je také šok. Proto je nutné, pokud máte alergickou reakci ihned vyhledat lékaře, který vám pomůže.

Rizika bodnutí hmyzem

U bodnutí hmyzem dochází k rizikům převážně tehdy, pokud je dotyčný alergický na bodnutí hmyzem. Pokud se tak stane, hrozí riziko poškození některých orgánů a občas může dojít i k úmrtí. K tomu však dochází pouze tehdy, pokud není dotyčný včas dopraven a vyšetřen lékařem. Pokud vás bodne včela, zanechává žihadlo. To je nutné ihned vytáhout, jinak rána spolu s žihadlem začne hnisat a otékat.

Co dělat při bodnutí hmyzem

Pokud zůstane v ráně žihadlo, ihned jej odstraňte. Místo bodnutí chladíme ledovými obklady. Kůži můžete rovněž potírar speciálními přípravky na pomoc proti bodnutí hmyzem. Pokud vás bodne vosa, můžete otok zmírnit octovým roztokem, cibulí. Bodnutí včelou ošetříme mýdlovou vodou, nebo jedlou sodou. Pokud je člověk alergický a má u sebe adrenalinové pero, aplikujte jej do svalu, pokud ne, ihned vyhledejte lékařskou pomoc na lince 155.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Alternativní léčba

První pomoc

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: první pomoc, alergie

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Léčitel a astrolog Pavel Hanzal říká: alergie jsou na vzestupu a je to závažnější problém, než jsme si doposud mysleli

 Léčitel a astrolog Pavel Hanzal provozuje svoji praxi již více než 8 let. Za tu dobu prošlo jeho poradnou mnoho klientů.…

Co lidem pomohlo na sluneční alergii 1/2

 BetakarotenMnoha lidem na sluneční alergii pomohlo užívání betakarotenu. Jako doplněk stravy je k dostánív tabletách,…

Co lidem pomohlo na sluneční alergii 2/2

 Krém s ochranným faktorem 100Lidé, u kterých se sluneční alergie projevila snad poprvé, sdělili, že jim pomohl opalovací…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY